• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 2053
    • Dodano: 2024-06-19 / 10:08
    • Komentarzy: 1

    Rewolucja w szkołach: Nowacka ogłosiła zmiany w lekcjach religii

    (Fot. Pixabay)

    Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała przygotowanie rozporządzenia dotyczącego zmian w nauczaniu religii, które zaczną obowiązywać 1 września 2025 roku. Zgodnie z nowymi przepisami, liczba lekcji religii w szkołach zostanie ograniczona do jednej tygodniowo.

    Barbara Nowacka w rozmowie we wtorek w TVN24 poinformowała, że oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen na świadectwie. Podkreśliła, że miało to na celu wyeliminowanie nierówności w ocenach, ponieważ nie wszyscy uczniowie mieli możliwość uczęszczania na te zajęcia.

    Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło również, że w najbliższym czasie będą prowadzone intensywne rozmowy i konsultacje w sprawie ograniczenia lekcji religii w szkołach. Nowacka zapowiedziała, że niedługo pojawi się rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, które umożliwi przeprowadzanie lekcji religii w grupach międzyklasowych. Nowacka wyjaśniła, że w wyniku dialogu resort zgodził się na korektę w rozporządzeniu, umożliwiając łączenie uczniów z różnych klas w ramach klas 1-3, 4-6 i 7-8.

    Minister edukacji poinformowała, że jej resort rozpoczął pracę nad redukcją liczby godzin lekcji religii w szkole do jednej godziny tygodniowo. Zmiany te będą obowiązywać od 1 września 2025 roku. Nowacka zaznaczyła, że zmiany w organizacji lekcji religii to skomplikowany proces, który wymaga rozmów ze wszystkimi Kościołami.

    Zdaniem minister, proponowane zmiany są "uderzeniem w interes finansowy Kościoła", który do tej pory korzystał z zatrudniania katechetów przez państwo. Nowacka podkreśliła, że rozumie głosy rodziców, którzy chcą obecności lekcji religii w szkole, ale jedna godzina tygodniowo jest wystarczająca. Dodała, że Kościoły mają możliwości prowadzenia dodatkowych zajęć poza szkołą.

    Katecheci mają wiele zastrzeżeń wobec proponowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmian w organizacji lekcji religii. Oto główne obawy i argumenty przeciwko zmianom:

    - Łączenie uczniów różnych klas w grupy na lekcjach religii utrudni realizację podstawy programowej, ponieważ będą one prowadzone dla uczniów w różnym wieku i na różnych poziomach zaawansowania.
    - Istnieją obawy o redukcję etatów i zwolnienia wśród katechetów w związku z łączeniem grup.
    - Brak jest okresu przejściowego na przekwalifikowanie się.
    - Nauczyciele krytykują brak konsultacji ze środowiskiem nauczycielskim przy wprowadzaniu tak istotnych zmian.
    - Kwestionują zasadność niewliczania ocen z religii do średniej ocen na świadectwie, co może deprecjonować znaczenie tego przedmiotu.
    - Argumentują, że lekcje religii pełnią ważną rolę wychowawczą i kształtują system wartości uczniów, dlatego nie powinny być marginalizowane.
    - Obawiają się, że zmiany utrudnią organizację planu lekcji, zwłaszcza w dużych szkołach, gdzie uczniowie kończą zajęcia o różnych porach.


    Konferencja Episkopatu Polski wyraziła stanowczy sprzeciw wobec decyzji MEN. Biskupi podkreślili, że lekcja religii w szkołach publicznych obecna jest w 23 krajach Europy i stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Apelowali o uwzględnienie woli rodziców, zaznaczając, że nauczanie religii uczy budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-06-19 11:43:39 [91.212.223.*] id:1674116  
    The Naturator: Napisał postów [2338], status [Szycha] Reputacja
    Lekcje religii powinny być dobrowolne i bez ocen jakichkolwiek.

    Nick:
    Treść: