- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 1473
- Dodano: 2024-06-20 / 11:37
- Komentarzy: 0
Dziś oficjalnie pierwszy Dzień Lata. Nadchodzi Noc Kupały
Pomimo upałów towarzyszących nam już jakiś czas, dopiero dziś oficjalnie rozpoczyna się lato. Pora roku uwielbiana i wyczekiwana przez wielu oficjalnie jest już z nami. Jednak poza radością należy zachować również rozsądek, gdyż wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Gorące i długie dni towarzyszą nam już jakiś czas, ale tak naprawdę lato w Polsce dopiero nabiera tempa. Dziś obchodzimy pierwszy dzień lata kalendarzowego.
Najdłuższy dzień w roku będzie trwał średnio 16 godzin i 45 minut! W zależności od regionu Polski różnice mogą wynosić nawet kilkadziesiąt minut. Dzień ten będzie dłuższy od najkrótszego w roku o ponad 9 godzin.
Kiedy zaczyna się kalendarzowe, a kiedy meteorologiczne lato? I czym to się różni?
Dziś rozpoczyna się kalendarzowe lato. Natomiast początek lata meteorologicznego jest 1. czerwca i trwa do ostatniego dnia sierpnia. Okres ten został ustalony przez klimatologów - dla celów statystycznych. Dzięki temu mogą łatwiej zobaczyć trendy pogodowe i ewentualne zmiany klimatyczne. Możemy wyróżnić też pierwszy dzień lata termicznego, a więc czas, w którym zaczynają typowo letnie temperatury, a także początek lata fenologicznego. To moment związany z cyklem rozwojowym przyrody - kwitną wtedy charakterystyczne dla okresu letniego rośliny i pojawiają się typowe dla tej pory roku owoce.
Najkrótsza noc w roku już dziś. Noc Kupały nadchodzi
Podczas najkrótszej nocy w roku Słowianie świętowali Noc Kupały. To święto miłości, płodności i urodzaju, dlatego rozpalano ognisko, tańczono, ucztowano i palono zioła. Miało to zapewnić nie tylko obfite plony, ale i zagwarantować odnalezienie miłości.
Młode dziewczęta sobie wróżyły i puszczały wianki na rzece - ich wyłowienie zapowiadało szybkie zamążpójście.
Wierzono też, że Noc Kupały to jedyny taki moment w roku, kiedy kwitną paprocie, więc udawano się do lasu na poszukiwanie kwiatów paproci. Miało to zapewnić dobrobyt i szczęście. Obecnie wiemy, że paprocie nie kwitną, ale ta tradycja ma w sobie wciąż wiele uroku i romantyzmu.
Tradycje obchodzone w Noc Kupały zostały następnie przejęte przez religię chrześcijańską i zaczęto obchodzić Noc Świętojańską. Coraz częściej wraca się jednak do pierwotnego nazewnictwa i wyjaśnień obrzędów.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.