- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 6380
- Dodano: 2024-07-03 / 14:29
- Komentarzy: 13
12 nowych obywateli Polski. Rozdanie obywatelstw w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu
O godz. 14 rozpoczęła się uroczystość nadania polskiego obywatelstwa dwunastu nowym osobom. Od początku 2024 roku obywatelstwo uzyskało 102 osoby. Są to głównie obywatele Ukrainy i Białorusi.
Dziś dwunastu obywateli Ukrainy świętowało nabycie polskiego obywatelstwa. Od dziś polskim obywatelstwem cieszą się zarówno kilkuletnie dzieci, jak i dorośli ludzie.
- Odkąd objęłam funkcję Wojewody postanowiłam, aby takie wydarzenia jak odbieranie polskiego obywatelstwa nie odbywały się w pokoju, po cichu tylko, żeby spotkać się wspólnie, uczcić ten ważny dla tych ludzi moment i porozmawiać o tym jakie mają plany na przyszłość. - mówi Monika Jurek, Wojewoda Opolski.
Zdobycie obywatelstwa nie jest rzeczą prostą i niejednoznaczną dla wszystkich.
Mamy dwie formy nabycia polskiego obywatelstwa - przez uznanie przez Wojewodę oraz przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Aby uzyskać obywatelstwo od Wojewody, cudzoziemiec musi spełnić wymagania ustawowe, natomiast nadanie obywatelstwa przez Prezydenta RP są w formie decyzji uznaniowej. Decyzja jest podejmowana indywidualnie przez głowę państwa.
- Jeżeli chodzi o uznanie za obywatela polskiego to cudzoziemiec powinien posiadać stały pobyt lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej będącym również formą stałego pobytu. Niektóre osoby czekają 3 lata i spełniają wymóg stabilnego, regularnego dochodu i tytuł prawa do posiadania lokalu. Małżonkowie obywateli polskich czekają 2 lata od stałego pobytu i muszą mieć 3 letni staż małżeństwa. Najkrócej czekają z polskim pochodzeniem, czyli od momentu uzyskania zgody na stały pobyt rok czasu. - mówi Anna Bartoszek-Dec, Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu.
Niektórzy jednak czekali nawet ponad 20 lat na ten wyjątkowy moment.
- Dla mnie to bardzo ważny dzień. W Polsce mieszkam od 26 lat. Wewnątrz czuję się Polką od dawna. Jednakże wymagało to oficjalnego potwierdzenia. Chcę brać aktywny udział w życiu społecznym, jak np. wybory. - mówi Hanna Kapustyak pochodząca z Tarnopola.
Dodatkowym wymogiem zdobycia polskiego obywatelstwa jest zdanie egzaminu z języka polskiego na poziomie B1.
Od początku tego roku kalendarzowego polskie obywatelstwo w murach Urzędu Wojewódzkiego w Opolu odebrały 102 osoby.
Zdjęcie (1/14)
Fot. Woytazz
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
liberty: Napisał postów [5509], status [Szycha]
Jak nas zarząd polskojęzyczny wciągnie w nie naszą wojne to ci ukraincy będą wezwani do wojska czy przypomną sobie ze też mają ukraiński paszport i udając uchodźców będą chcieli uciec do Niemiec?