• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 10380
    • Dodano: 2024-07-20 / 09:42
    • Komentarzy: 0

    Kometa widoczna gołym okiem? Niedługo będzie do tego jedyna okazja

    (Fot. Pixabay)

    Tsuchinshan-ATLAS C/223 A3. Tak właśnie nazywa się odkryta w 2023 roku kometa, która jest jedynym w swoim rodzaju obiektem astronomicznym. Jej wyjątkowość polega na tym, że podróżuje w przeciwnym kierunku do większości obiektów w naszym układzie planetarnym. Na niebie będziemy mogli zobaczyć ją jeden jedyny raz. Nie przegap okazji na niepowtarzalny widok.

    Ostatnie lata w świecie astronomii pamiętają skupienie uwagi naukowców szczególnie na dwóch wyjątkowych kometach, o których mówiły media ze świata astronomii na całym świecie. Na początku lutego 2023 roku w pobliżu Ziemi przeleciała kometa C/2022 E3 (ZTF), nieformalnie nazwana "Wielką Zieloną Kometą".

    Zaledwie miesiąc później astronomowie i miłośnicy obserwacji nieba przyglądali się komecie 12P/Pons-Brooks.

    Przykuła ona na siebie uwagę ze względu na nagłe rozbłyski jasności i wyrzucanie gazowych wyrostków przypominających coś na wzór rogów. Dzięki tym "efektom" kometa została nazwana Diabelską Kometą.

    Nie potrzeba teleskopu, aby zauważyć kometę

    Ale żadna z tych komet nie była widoczna gołym, nieuzbrojonym okiem. Można je było dostrzec bez teleskopu tylko w wyjątkowo ciemnych, odciętych od sztucznego oświetlenia miejscach na naszej planecie. Natomiast tym razem będzie inaczej. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) będzie porównywalna jasnością z planetą Wenus.

    Jeśli najbardziej optymistyczne oczekiwania badaczy się potwierdzą, to kometa Tsuchinshan-ATLAS powinna być widoczna na naszym niebie od 12 października.
    Wtedy przeleci najbliżej Ziemi w odległości 71 milionów km. Będziemy ją oglądać do 19 października, kiedy pojawi się nisko na wieczornym niebie.

    W tym czasie kometa będzie mogła emitować promienie światła niczym gwiazda pierwszej lub drugiej wielkości. Powinniśmy móc dostrzec również jej warkocz.

    Orbita nowoodkrytej komety jest wsteczna. Oznacza to, że porusza się ona w przeciwnym kierunku niż większość głównych obiektów Układu Słonecznego. Jej jasność wynosi obecnie 10,5 magnitudo.

    Kometa nie zbliża się do dużych planet Układu Słonecznego. Przejście przez peryhelium nastąpi 27 września 2024 roku. 12 października 2024 roku kometa minie Ziemię w odległości około 0,472 j.a. (70,7 mln km). Prawdopodobnie osiągnie jasność około 0,3 magnitudo, a może nawet do minus 3,5 magnitudo.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".