- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 3010
- Dodano: 2024-07-21 / 08:02
- Komentarzy: 7
Polski Rząd szykuje zakres działań wobec Temu, AliExpress, czy Shein
Polski rząd chce skorzystać z obecnie obowiązującego prawa i z dostępnych narzędzi, ale chce także nowych procedur, które zmuszą azjatyckie firmy do przestrzegania prawa Unii Europejskiej. Temu, Aliexpress i Shein pod ostrzałem polskiej ofensywy politycznej.
Szeroka oferta azjatyckich firm jest na tyle atrakcyjna cenowo, że ilości sprowadzanych rzeczy z Chin do Europy rośnie z dnia na dzień. Jednakże wysokie zaineresowanie tańszymi, chińskimi zamiennikami wielu produktów, które na co dzień swoją ceną przekraczają nasze możliwości budżetowe, niesie za sobą wiele złego. Tak twierdzi polski rząd, który chce zaapelować do Komisji Europejskiej o podjęcie dalszych kroków na płaszczyźnie całej Wspólnoty, by zmusić te platformy do działania zgodnie z obowiązującym prawem.
- Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii w rozmowie dla "dziennik.pl".
Problemy, o których mowa to chociażby ogromna ilość produktów bez atestów, które są wybierane tylko i wyłącznie ze względu na niższą cenę rynkową. Dużym problemem jest również próg cła, który pozwala na zakup towarów, a konkretnie na jego zniesienie.
Uderza to z całą mocą w legalnie prowadzone firmy, które muszą płacić podatki itp. Chińskie firmy tego nie muszą, dlatego są tanie - komentuje Monika Chmielińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych, cytowana przez dziennik.
W samym 2023 roku na teren Unii Europejskiej trafiło ponad 2,3 miliarda towarów poniżej progu bezcłowego. Natomiast poziom e-commerce wzrósł dwukrotnie w porównaniu do roku 2022.
Branża internetowa popiera działania polskiego rządu, ponieważ również ma dosyć pobłażania i akceptowania nieuczciwej konkurencji, a przede wszystkim zerowej jakości oferowanych przez chińskie firmy produktów.
O poparciu dla tychże postulatów polskiego rządu do Komisji Europejskiej poinformował w rozmowie dla "Rzeczpospolitej" Sebastian Błaszkiewicz, szef sprzedaży w Unity Group.
Minister Niemczycki podał do informacji publicznej, że dwie z trzech firm, a konkretnie Shein i Temu, otrzymały już oficjalne pisma z szeregiem uwag wobec ich działalności. Polski rząd otrzymał odpowiedź od Shein. Jak czytamy w publikacji "Rzeczpospolitej" była to dość ogólnikowa odpowiedź.
- Naszym celem jest zapewnienie bezpiecznych i przyjemnych zakupów dla klientów w Polsce oraz przestrzeganie zarówno lokalnych, jak i unijnych przepisów. Przykładamy dużą wagę do zasad transparentności i odpowiedzialności oraz poczyniliśmy znaczące postępy w rozwiązywaniu problemów zgłoszonych przez ministerstwo. Jesteśmy w kontakcie z resortem i na bieżąco wyjaśniamy wszystkie wątpliwości - napisało "Rzeczpospolitej" biuro prasowe Shein.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gargamel80: Napisał postów [256], status [rozkręca się]
Teraz POsłuszni funkcjonariusze dziennikarstwa piszą "Polski rząd " ,a przez 8 lat pisali zamiast tego "rząd PiS".