• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 534
    • Dodano: 2024-07-25 / 20:15
    • Komentarzy: 1

    Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciu. Statystyki nie są optymistyczne

    (Fot. Pixabay)

    Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciu, został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca. Celem tego wydarzenia jest podkreślenie tragicznego i głębokiego wpływu utonięcia na rodziny i społeczności oraz zaoferowania rozwiązań ratujących życie, aby temu zapobiec.

    Szacuje się, że co roku na świecie tonie 236 000 osób, a utonięcie jest jedną z dziesięciu głównych przyczyn śmierci dzieci i młodzieży w wieku od 1 do 24 lat. Ponad 90% utonięć ma miejsce w rzekach, jeziorach, studniach i domowych zbiornikach wody. W samym lipcu w tym roku w Polsce utonęło 67 osób, 10 osób utonęło w ubiegłą niedzielę. Od początku wakacji (od 21 lipca) utonęło 95 osób. W 2023 roku na terenie Polski odnotowano 490 wypadków tonięć. W wyniku tych wypadków utonęło 450 osób, w tym 50 kobiet.

    ONZ uznało utonięcie za jedną z 10 głównych przyczyn śmierci na świecie (WHO wskazało je na 3 miejscu). W Polsce od lat tonie około pół tysiąca ludzi rocznie. Toną głównie osoby dorosłe, które przeceniają swoje umiejętności pływackie. Ponad 80% utonięć w Polsce spotyka mężczyzn. Słońce, alkohol i brawura to śmiertelne połączenie. Jedną z podstawowych zasad bezpiecznej kąpieli, jest korzystanie wyłącznie z miejsc strzeżonych przez ratowników.

    ZASADY BEZPIECZNEJ KĄPIELI

    Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Informują o tym znaki i tablice.
    Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana.
    Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
    Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz.
    Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
    Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
    Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
    Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
    Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
    Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
    Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów, np.: spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska).
    Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
    Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
    Nie przystępuj do pływania na czczo i bezpośrednio po posiłku - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
    Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
    Postaraj się, abyś był widoczny w wodzie dla innych osób korzystających z kąpieliska: załóż czepek na głowę lub zaopatrz się w bojkę na szelkach.

    Jak odpoczywać nad wodą bezpiecznie?


    Bez względu na to, czy całą rodziną spędzacie urlop nad morzem, jeziorem, stawem lub rzeką, obowiązują Was takie same zasady bezpieczeństwa:

    Unikaj alkoholu i innych używek,
    Kąp się wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych pod okiem ratownika, kiedy wywieszona jest biała flaga oznaczająca przyzwolenie na wejście do wody,
    Nie spuszczaj z oczu swoich dzieci oraz załóż im na rękę opaskę ze swoim numerem telefonu,
    Stosuj kremy z filtrem słonecznym,
    Zadbaj o nakrycie głowy,
    Nie wchodź do wody do 60 minut po spożyciu posiłku,
    Jeżeli jesteś rozgrzany - ciało należy stopniowo schładzać, zanim całkowicie się zanurzysz,
    Pływając na łódce, kajaku, rowerku wodnym lub żaglówce zawsze zakładaj kapok.

    Jakie numery alarmowe wybierać?


    Do wyboru mamy 3 opcje:

    112 - standardowy numer alarmowy,
    984 - alarmowy numer ratownictwa wodnego,
    601 100 100 - numer ratunkowy nad wodą.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-07-25 23:27:37 [194.29.183.*] id:1674885  
    ombre: Napisał postów [20142], status [VIP] Reputacja
    Dziecko może nie znać interpunkcji czy wektorów ale bezwzględnie powinno umieć pływać i jeździć na rowerze.A to zadanie rodziców nie szkoły.

    Nick:
    Treść: