- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 1825
- Dodano: 2024-07-27 / 13:00
- Komentarzy: 4
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Dyskusje nabierają tempa
Cztery dni pracy w tygodniu zamiast pięciu? Brzmi fantastycznie, ale czy realnie? Dyskusje na całym świecie na tenże temat nabierają coraz większego tempa. Również w Polsce. Główny Inspektor Pracy, Marcin Stanecki, w rozmowie z PAP wypowiedział na ten temat, a także poruszył wątek pracy zdalnej i zmian w ustawie o handlu w niedzielę.
Marcin Stanecki będący Głównym Inspektorem Pracy podkreśla, że kwestia skrócenia czasu pracy to nie modny trend, ale raczej nieunikniona przyszłość. Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych dekad średni czas pracy będzie się znacząco skracać.
Szef PIP powołuje się na badania, które wskazują, że już w 2030 roku czas pracy może wynosić zaledwie 15 godzin tygodniowo.
Centralny Instytut Ochrony Pracy przeprowadzi roczne badania mające na celu sprawdzić wpływ czterodniowego systemu pracy wśród polskiego społeczeństwa.
Naukowcy będą analizować, jak takie rozwiązanie wpłynie na wypadkowość, zdrowie pracowników oraz wydajność przedsiębiorstw.
Chociaż wiele badań wskazuje na pozytywny wpływ skrócenia czasu pracy na zdrowie psychiczne pracowników, wydajność i satysfakcję z życia, szef PIP zwraca uwagę na potrzebę długofalowych badań.
Praca zdalna w praktyce na polskim rynku
Podczas rozmowy Głównego Inspektora Pracy z PAP poruszono również temat pracy zdalnej. Ta zdała egzamin w Polsce na szóstkę. Pracodawcy są zadowoleni z tej formy pracy, a przede wszystkim z jej elastyczności.
- To się super sprawdza, wielu pracodawców jest z tego zadowolonych. Jeśli miałbym wskazywać jakąś zmianę, to zwiększyłbym limit okazjonalnej pracy zdalnej z 24 dni w ciągu roku do 36 dni. - mówił Marek Stanecki w rozmowie dla PAP.
A co z handlem w niedzielę?
Ten temat odkąd tylko został wprowadzony na zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci, którzy opowiadają za handlem w niedzielę twierdzą, że przyczyni się do rozkręcenia naszej gospodarki oraz stworzy nowe miejsca pracy. Natomiast Ci, którzy są zwolennikami idei niedzieli bez handlu uznają, że dzięki temu istnieje możliwość na stworzenie jakiegokolwiek balansu pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Handel w niedzielę mógłby doprowadzić do wyczerpania pracowników.
Szef PIP skomentował temat.
- Jeśli handel w niedzielę miałby być przywrócony, to pracownicy powinni zostać hojnie wynagradzani, np. podwójną stawką godzinową, a wtedy chętni do jej wykonywania sami się znajdą. - czytamy w rozmowie Staneckiego z PAP.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Bodziulla: Napisał postów [2057], status [Szycha]
Nasze państwo nie stać na to, bo gdy mamy takich włodarzy, których powinno się usunąć z zarządu naszym krajem jak Tusk czy Kaczyński. Mamy poważniejsze dylematy chociażby z złomami, które stoją na parkingach zalegając i nic nie można zrobić, bo mamy chore prawo sprzed 60 lat...służba zdrowia dla dzieci likwidowana...