• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 929
    • Dodano: 2024-07-29 / 08:38
    • Komentarzy: 0

    Dziś swoje święto obchodzą największe koty na świecie

    (Fot. Pixabay)

    Dziś swoje święto obchodzą Tygrysy. Największe koty na świecie niejednokrotnie wzbudzają podziw swoimi rozmiarami i umiejętnościami polowania. Jednakże jest to również gatunek parasolowy dający bezpieczeństwo innym zwierzętom.

    Tygrys to jeden z największych drapieżników lądowych. Swoim rozmiarem ustępuje jedynie niedźwiedziom białym i brunatnym. Niegdyś żył na ogromnym, zwartym obszarze, który rozciąga się od Turcji po wschodnie krańce Azji. Tygrysia populacja obejmowała setki tysięcy osobników. Obecnie na zaledwie 6% dawnego areału żyje około 3890 tygrysów. W dodatku 4 z 9 podgatunków tego zwierzęcia bezpowrotnie wymarły.

    Gdzie tygryskom jest najlepiej?

    W dzisiejszych czasach tygrysy zachowały się w mroźnej, syberyjskiej tajdze Rosji oraz w kilku krajach południowej Azji charakteryzujących się gorącym klimatem - w Bangladeszu, Bhutanie, Indiach, Indonezji, Malezji, Mjanmie, Nepalu i Tajlandii. Te dzikie koty najbardziej lubią przebywać w bujnych lasach. Są samotnymi myśliwymi. Mają doskonale rozwinięte zmysły, a w ciemności widzą pięć razy lepiej od człowieka. Tygrysy potrafią skakać na wysokość 5 metrów i w przeciwieństwie do innych kotowatych są doskonałymi pływakami. Wszystko to sprawia, że w polowaniach nie mają sobie równych.

    Walka o przetrwanie już od pierwszych sekund życia

    Samice tygrysów są płodne tylko przez 4-5 dni w roku. Tygrysia ciąża trwa natomiast 3 miesiące, po czym na świat przychodzą małe, zupełnie ślepe osobniki. Aż połowa z nich ginie przed osiągnięciem wieku dojrzałego. Tygrysy osiągają imponującą wagę od 100 do nawet 300 kilogramów. Ich duże rozmiary wiążą się z wysokim zapotrzebowaniem na pokarm. Cierpią z powodu ubożenia ich naturalnych siedlisk i niedostatku zwierzyny łownej. Ataki na człowieka nie są dla nich typowym zachowaniem, jednak zdarzają się na skutek instynktownej potrzeby zaspokajania głodu.

    Być tygrysem lekko nie jest

    Rabunkowe wycinanie lasów i zamienianie ich na pola uprawne powoduje, że tygrysy bezpowrotnie tracą swoje miejsce do życia. Jednak obecnie największym zagrożeniem jest dla nich kłusownictwo. Tygrysy są zabijane przede wszystkim na potrzeby tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Przestępcze gangi z Azji handlują częściami tygrysa, które są następnie wykorzystywane jako składniki medykamentów. Dzieje się tak pomimo faktu, że właściwości lecznicze tych specyfików nie zostały naukowo udowodnione. Do spadku liczebności tygrysów przyczyniają się również nadmierne polowania na jelenie i dziki, które są głównym źródłem pożywienia dla tygrysów.

    Tygrysów kiedyś było znacznie więcej

    Bez zdecydowanych działań na rzecz ochrony tygrysa, ten charyzmatyczny kot mógłby wyginąć już w 2020 roku. Działania Fundacji WWF na rzecz tego zwierzęcia zaczynają w niektórych krajach przynosić rezultaty. Na terenie Rosji udało się zwiększyć liczebność tygrysa syberyjskiego z zaledwie 50 do około 500 osobników.

    Niestety większość pozostałych podgatunków tygrysa znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Dlatego Fundacja WWF Polska wspiera WWF Malezja w działaniach na rzecz ochrony podgatunku tygrysa malajskiego. Jego liczebność gwałtownie spadła z około 3000 osobników w roku 1950 do zaledwie 250 - 340 osobników obecnie.

    - Nasze działania dotyczą objętego ochroną prawną kompleksu leśnego Belum-Temengor na Półwyspie Malajskim. Na tym ocalonym przed zniszczeniem fragmencie lasów deszczowych w Azji zachowała się niewielka populacja tygrysów malajskich, którą chcemy uchronić od zagłady z rąk kłusowników - mówią działacze WWF Polska.

    W tym celu Fundacja WWF Polska finansuje patrole antykłusownicze, które wyszukują oraz usuwają wnyki i swoją stałą obecnością utrudniają kłusownikom penetrowanie lasu. Wykorzystujemy również specjalistyczny sprzęt (fotopułapki, kamery), dzięki któremu monitorujemy lasy Belum-Temengor. Tym sposobem uzyskują informacje o obecności tygrysów, co pomaga nam ocenić ich liczbę oraz określić obszar, na którym występują.

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".