• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 12529
    • Dodano: 2024-07-29 / 20:00
    • Komentarzy: 3

    Ogromna burza magnetyczna nad Polską: skutki odczujemy we wtorek

    Fot. Air Photo Opole

    We wtorek Polska doświadczy skutków ogromnej burzy magnetycznej, która może wywołać problemy z nawigacją satelitarną i systemami zasilania oraz umożliwić obserwację zórz polarnych.

    W ciągu ostatnich dwóch dni Słońce wygenerowało aż 11 silnych rozbłysków, a dziś nad ranem doszło do kolejnej, bardzo mocnej eksplozji. Jej klasa została oszacowana na X, co oznacza najpotężniejszy typ rozbłysku. Z tych wybuchów w kierunku Ziemi zostały wysłane koronalne wyrzuty masy, czyli olbrzymie obłoki plazmy z intensywnym polem magnetycznym, które dotrą do nas w ciągu doby.

    Według serwisu "Z głową w gwiazdach" główne uderzenie burzy magnetycznej nastąpi we wtorek w ciągu dnia, kiedy to rozpocznie się burza klasy G3, oznaczająca "bardzo duże" zjawisko. Burza może spowodować przejściowe problemy z działaniem nawigacji satelitarnej oraz systemów zasilania.

    "Najprawdopodobniej w nocy 30/31 lipca (wtorek/środa) czekają nas bardzo dobre warunki do obserwacji zorzy polarnej na średnich szerokościach geograficznych. Prognozy NOAA wskazują na możliwość wystąpienia burzy magnetycznej G3. Dziś nad ranem o 4:36 jeden z obszarów wygenerował najsilniejszy z nich wszystkich rozbłysk X1.57. Część z nich posłała centralnie w stronę Ziemi koronalne wyrzuty masy (CME) które powinny dotrzeć do nas we wtorek. Wiele wskazuje na to, że kilka takich CME na trasie Słońce-Ziemia dogoni się wzajemnie i dojdzie do procesu ich kanibalizacji: fale wysokoenergetycznych cząstek pochłoną się wzajemnie i utworzą jedną silną falę uderzeniową. Jej zderzenie z Ziemią powinno wywołać burzę magnetyczną G3 i w efekcie zorze polarne występujące na średnich szerokościach geograficznych - w tym na obszarze całej Polski. "- informuje Karol Wójcicki.

    Jak wskazują prognozy wskaźnika aktywności geomagnetycznej (Kp), właściwa burza rozpocznie się we wtorek przed południem, gdy wartość Kp przekroczy 5, osiągnie szczyt po południu (Kp może osiągnąć nawet 7), a zjawisko potrwa do nocy z wtorku na środę. Największe prawdopodobieństwo pojawienia się zórz polarnych w Polsce będzie właśnie jutro wieczorem i w nocy.

    Pogoda sprzyjająca obserwacji zorzy polarnej

    Podziwianiu zorzy polarnej ma sprzyjać również pogoda, ponieważ w całej Polsce przewiduje się niewielkie zachmurzenie i brak opadów. Aby zwiększyć szansę na zobaczenie tego niezwykłego zjawiska, najlepiej udać się w miejsce oddalone od miast i miejscowości, które generują dużo sztucznego oświetlenia zaburzającego obserwacje.

    Zobacz także: Zorza polarna nad Polską: Nadal możesz ją zobaczyć!

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-07-29 21:13:41 [178.43.253.*] id:1674949  
    Gaz: Napisał postów [5543], status [VIP] Reputacja
    No i co zrobicie śmieszni ministry od nawigacji ,nic bo niemacie zielonego pojecia o wyb?chach na śłońcu.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2024-07-29 21:43:10 [31.60.1.*] id:1674950  
    Polpha: Napisał postów [9556], status [VIP] Reputacja
    ty za to masz pojęcie... :)
    2024-07-30 09:05:39 [94.75.72.*] id:1674951  
    Peugeot406: Napisał postów [1025], status [stały bywalec] Reputacja
    Jakże cenny komentarz o "wyb?chach na śłońcu" poważnego VIP-a. GAZ to jednak niekwestionowany i wybitny autorytet w każdej dziedzinie, 5521 rozpraw naukowych to dorobek godny profesora.