- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1703
- Dodano: 2024-08-04 / 13:00
- Komentarzy: 2
Szkoły muszą zmieścić 80 tys. dzieci z Ukrainy
Resort edukacji wprowadza zmiany, określając maksymalny limit uczniów w klasach. Szkoły muszą zmieścić 80 tys. dzieci z Ukrainy, zwiększając limit do 29 uczniów na klasę.
Zgodnie z nowymi przepisami, szkoły podstawowe w Polsce mają przyjąć dodatkowych 80 tys. uczniów z Ukrainy. Aktualnie polski system edukacji obsługuje 277 tys. uczniów z Ukrainy, z czego 180 tys. przybyło po wybuchu wojny. W związku z tym, rząd ponownie wprowadza możliwość zwiększenia liczby uczniów w klasach I-III szkoły podstawowej. Limity wzrosną również w przedszkolach.
Nowe przepisy pozwalają na zwiększenie liczby uczniów w klasach I-III do 29 osób. Na przykład, jeśli w klasie jest 25 dzieci, dyrektor może dołączyć czworo uczniów z Ukrainy; jeśli 26 - troje, a gdy już 27 - tylko dwoje. Wprowadzone zmiany mają na celu zapewnienie miejsc dla wszystkich uczniów z Ukrainy, jednak w przypadku braku miejsc problem spadnie na samorządy.
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy ma na celu zapewnienie dzieciom uchodźców odpowiedniego wsparcia, opieki i bezpieczeństwa. Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy będą objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązkiem szkolnym oraz obowiązkiem nauki (szkoły ponadpodstawowe) w polskim systemie edukacji, analogicznie jak polscy uczniowie.
Dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2024/2025 uczą się w klasie programowo najwyższej w ukraińskim systemie oświaty, nauka online będzie kontynuowana. Świadczenia rodzinne 800+ oraz Dobry Start będą wypłacane uchodźcom z Ukrainy pod warunkiem, że ich dziecko będzie uczęszczać do zerówki, szkoły podstawowej lub szkoły ponadpodstawowej.
Polska przyjęła ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy w pierwszych trzech miesiącach wojny, z czego 43% stanowiły dzieci i młodzież do 17 roku życia. Władze polskie kontynuują wsparcie dla tych osób, zapewniając im edukację oraz integrację społeczną.
Szacuje się, że wielu rodziców, licząc na szybki powrót do Ukrainy, nie zapisało swoich dzieci do polskich szkół. Po ponad dwóch latach te dzieci nadal pozostają poza polskim systemem edukacji. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie integracji tych uczniów oraz zapewnienie im odpowiedniego wsparcia edukacyjnego.
Nowelizacja ustawy przynosi szereg korzyści, w tym możliwość dodatkowej nauki języka polskiego - minimum 4 godziny w tygodniu przez okres 36 miesięcy. Przewidziane są również dodatkowe szkolenia dla nauczycieli oraz wsparcie psychologiczne i pedagogiczne. Dzieci będą mogły korzystać z pomocy asystentów międzykulturowych, a organy prowadzące szkoły otrzymają wsparcie finansowe.
Rada Ministrów przyjęła uchwałę o zmianach w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, zakładającą przeznaczenie 500 mln zł na wsparcie szkół w przyjęciu uczniów z Ukrainy.
Projekt przygotowany wspólnie przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej ma na celu sfinansowanie wsparcia dla szkół i nauczycieli.
Zmiany te powiązane są z nowelizacją ustawy, która uzależnia wypłatę świadczenia 800 plus od uczęszczania dzieci z Ukrainy do polskich szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada, że dzięki 500 mln zł wsparcia objętych zostanie co najmniej 29 tys. dzieci.
Program, opracowany i wdrażany przez MEN, ma na celu stworzenie bezpiecznych warunków do nauki i integracji uczniów z Ukrainy.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
SekO: Napisał postów [976], status [stały bywalec]
Muszą... haha dobre sobie. Nie muszą, tylko rząd się domaga.