• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 1175
    • Dodano: 2024-08-02 / 14:55
    • Komentarzy: 2

    Przez tydzień zwiedzają nasz region. Ich ojcowie walczą na froncie

    (Fot. Woytazz)

    Dziś o godz. 13 w Sali Orła Białego odbyło się spotkanie z dziećmi ukraińskich żołnierzy walczących na froncie, którzy opowiedzieli władzom Województwa Opolskiego o tym, co zwiedzili i czego się nauczyli podczas tygodniowej wycieczki po naszym regionie w ramach projektu "Budujemy Most Polsko-Ukraińskiego Dialogu".

    W spotkaniu brały udział dzieci żołnierzy ukraińskich, które na co dzień mieszkają na Ukrainie, gdzie nie mogą sobie pozwolić na takie wycieczki, jakie mają przez cały tydzień po terenie całego województwa.

    - Byliśmy w wielu opolskich miejscowościach, w tym w Nysie czy Prószkowie. Tu jest tak dużo zamków, pałaców. Piękne rzeczy tutaj mogłem zobaczyć - mówi jeden z ukraińskich dzieci biorących udział w projekcie.

    Projekt organizuje Fundacja Piastun z Opola we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego.

    W ramach projektu grupa przybyłych ze wschodu dzieci przez cały tydzień doświadcza różnych wycieczek, spotkań czy integracji.

    Projekt jest pewnego sposobu formą rekompensaty za to z jakimi traumami na co dzień te dzieci muszą się zmagać. Duża część z nich straciło swoich ojców w wyniku działań zbrojnych na Ukrainie.

    - Staramy się pokazać nasz region z jak najlepszej strony. Pokazujemy również naszą historię, chociażby poprzez wycieczkę po Nysie, gdzie miasto w wyniku wojny było zniszczone w znacznym stopniu, a dzięki współpracy ludzi miasto stanęło na nogi i wygląda pięknie - Krzysztof Pawlak, koordynator projektu, przedstawiciel Fundacji Piastun.

    Reprezentujący przed ukraińską społecznością UMWO Robert Węgrzyn będący wicemarszałkiem omówił z młodzieżą ich dotychczasowy pobyt na Opolszczyźnie.

    - Chcemy, aby te dzieci czas spędzony w naszym regionie wspominały jak najlepiej. Aby wyjechały stąd z naładowanymi akumulatorami. Ja dziś tu jestem bardziej po to, żeby słuchać niż mówić. Jestem ciekaw ich wrażeń, opinii. Na tym się dziś skupimy, nie na aspektach wojennych. Chcemy, aby ten tydzień był dla naszych gości zapamiętany tylko i wyłącznie pozytywnie - mówi Robert Węgrzyn, członek zarządu UMWO.

    Całotygodniowy plan wycieczek prezentuje się następująco:


    I DZIEŃ - 29.07 poniedziałek
    Przyjazd młodzieży z Ukrainy do Paczkowa w godzinach wieczornych.

    II DZIEŃ - 30.07 wtorek
    - Zajęcia integracyjne grupy ukraińskiej z grupą polską.
    Wymagany dział dzieci z gminy Paczków.

    - Spacer po Paczkowie z przewodnikiem. Prezentacja miasta.
    Możliwy udział dzieci z gminy Paczków.
    - Wspólna integracja uczestników podczas gry w kręgle.
    Wymagany udział dzieci z gminy Paczków.

    III DZIEŃ - 31.07 środa
    - Wycieczka do Pałacu w Mosznej - pokazanie wielokulturowości regionu na przykładzie jednego z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych pałaców w Polsce. Podczas wycieczki odbędzie się obiad. Wymagany udział dzieci z gminy Paczków.

    - Popołudniowy blok zajęć rekreacyjno-sportowych na terenie gminy Paczków (basen, rozgrywki sportowe). Możliwy udział dzieci z gminy Paczków.


    IV DZIEŃ - 01.08 czwartek
    - Wycieczka do Nysy - Chcemy pokazać na przykładzie tego miasta w nawiązaniu do zrównanych z ziemią ukraińskich miast, że nawet po ciężkich wojennych zniszczeniach można się odrodzić i stanowić ważny ośrodek kulturalny, akademicki na mapie województwa. Program zwiedzania miasta obejmować będzie m.in.: Bazylikę św. Jakuba i Agnieszki, Bastion św. Jadwigi, Fontannę Trytona, Dom Wagi Miejskiej, Piękną Studnię, Wieżę Ziębicką. W programie wycieczki przewidziany jest obiad. W wolnym czasie pobyt nad jeziorem nyskim. ​Wymagany udział dzieci z gminy Paczków.

    - Wieczorny blok zajęć rekreacyjno-sportowych na terenie gminy Paczków. Możliwy udział dzieci z Gminy Paczków.



    V DZIEŃ - 02.08 piątek
    - Całodniowa wycieczka do Opola. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Motywem przewodnim wycieczki będzie wielokulturowość miasta na przestrzeni wieków i jej ślady w przestrzeni miejskiej. Wizyta w Centrum Wystawienniczo-Dokumentacyjnym Niemców w Polsce oraz zwiedzanie interaktywnej wystawy "Niemcy w Polsce". W miarę możliwości czasowych odbędzie się wejście na Wieżę Piastowską bądź zwiedzanie Zamku Górnego. Podczas wycieczki odbędzie się obiad w jednym z lokali gastronomicznych miasta. Wymagany udział dzieci z gminy Paczków.
    - Spotkanie z przedstawicielem władz samorządowych województwa opolskiego. Wymagany udział dzieci z gminy Paczków.

    VI DZIEŃ - 03.08 sobota

    - Poranny blok zajęć rekreacyjno-sportowych na terenie gminy Paczków (basen, rozgrywki sportowe). Możliwy udział dzieci z gminy Paczków.

    - Blok zajęć warsztatowych (po obiedzie grupy polskiej) - wspólne projektowanie polsko-ukraińskiej inicjatywy np. polsko-ukraińskiego festynu. Wymagany udział dzieci z gminy Paczków. Warsztaty mogą być zmodyfikowane, tak aby przystosować je odpowiednio do odbiorców. Możliwa realizacja innego bloku warsztatowego.

    - Popołudnie przyjaźni polsko-ukraińskiej. Realizacja wydarzenia w przestrzeni publicznej na które zostaną zaproszeni lokalni działacze, przedstawiciele paczkowskich organizacji pozarządowych. Podczas niego odbędzie się prezentacja kultury ukraińskiej oraz wspólne pieczenie chleba, który jest korzeniem naszego wspólnego chrześcijańskiego kręgu kulturowego. Pożegnanie uczestników. ​

    W Kamienicy k. Paczkowa odbędzie się wspólne pieczenie chleba, koncert ukraińskiego zespołu Via Trio oraz wspólne lepienie pierogów.
    Projekt współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Opolskiego oraz przy wsparciu Gminy Paczków. Objęty jest patronatem marszałka.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-08-03 08:28:41 [45.128.199.*] id:1675049  
    Rickson77: Napisał postów [69], status [rozkręca się] Reputacja
    Największą traumą życiową dla takiego dziecka jest mieć ojca tchórza. Nieobecny bo zabity na froncie ojciec Bohater jest nieporównywalnie cenniejszy dla młodego chłopaka niż obecny opiekuńczy ojciec typu "druga mama". A teraz większość dzieci ma dwie mamy a nie mame i tate.I to jest widoczme w DNA. Widać to po spoleczeństwie, że tak jest.Także Rosjanie i Ukraincy ogromnie dużo teraz zyskują na tej Wojnie.Zyskuję Bohaterów Narodowych i DUMĘ Narodową.Taką, której Polacy mogą im tylko bardzo pozazdrościć.

    Nick:
    Treść:
    2024-08-02 18:35:31 [194.29.183.*] id:1675039  
    toomy: Napisał postów [661], status [pismak] Reputacja
    Kucyki już mają mokro :)

    Nick:
    Treść: