• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 767
    • Dodano: 2024-09-09 / 08:45
    • Komentarzy: 0

    Bez rewolucji. Niewielkie przepływy między ZUS a OFE

    (Fot. Archiwum)

    Między kwietniem a lipcem w całym kraju tylko 15,7 tys. osób postanowiło zmienić decyzję o tym gdzie ma "wpadać" część ich składki emerytalnej. Do wyboru był jeden z kilku otwartych funduszy emerytalnych bądź subkonto w ZUS. Kolejne okno transferowe otworzy się między kwietniem!a lipcem 2028 r.

    W tym roku do placówek ZUS w całym kraju wpłynęło około 15,7 tys. deklaracji określających gdzie ZUS ma przekazywać część składki emerytalnej. Około 10,6 tys. oświadczeń dotyczyło któregoś
    z OFE, a prawie 5,2 tys. wybrało subkonto w ZUS. Najwięcej dokumentów wpłynęło z największych polskich miast czyli Warszawy, Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Poznania.

    - Nieco ponad 1,7 procent z ogółu deklaracji złożyli mieszkańcy województwa opolskiego. W skali kraju najwięcej oświadczeń o transferze części składki emerytalnej składały osoby w wieku od 40 do 49 roku życia. Minimalnie częściej robili to mężczyźni, bo w 51 procentach. Najwięcej deklaracji ZUS zarejestrował w ostatnim tygodniu lipca czyli pod koniec okna transferowego - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

    Najpopularniejszym kanałem, który wykorzystywali ubezpieczeni była Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Przez PUE wpłynęło ponad połowa deklaracji. Ponadto ubezpieczeni osobiście składali oświadczenia w placówkach ZUS, a najrzadziej deklaracje wpływały do ZUS-u za pośrednictwem operatora pocztowego.

    W pierwszym oknie transferowym, w 2014 r., ZUS przetworzył ponad 2,5 mln oświadczeń. Ubezpieczeni mogli wtedy złożyć tylko oświadczenie o przekazywaniu składek do OFE. Jego brak traktowany był jako wybór subkonta w ZUS. W kolejnym oknie w 2016 r. do ZUS trafiło blisko 100 tys. oświadczeń, ponad 94 proc. ubezpieczonych wybrało wtedy OFE.

    Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, mogła zdecydować, czy jej część, która wynosi 2,92 proc. podstawy wymiaru ma być zapisana na subkonto w ZUS czy przekazana na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

    Ubezpieczony, który do tej pory nie był członkiem OFE, a postanowił, aby część jego składki była przekazywana na rachunek funduszu, powinien zawrzeć pierwszą umowę z wybranym z otwartym funduszem emerytalnym. Ma na to cztery miesiące od złożenia oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS.

    Oświadczenia nie musieli składać ubezpieczeni, którzy nie zmieniali decyzji podjętej w poprzednim oknie transferowym oraz te osoby, które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej. Dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego będzie uruchomiony tzw. "suwak bezpieczeństwa". Oznacza to, że ZUS nie będzie przekazywał składek do OFE, a OFE stopniowo przekaże środki do ZUS, który zapisze je na subkoncie.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".