• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 967
    • Dodano: 2024-08-11 / 14:00
    • Komentarzy: 0

    ZUS wysyła do rodziców list w sprawie programu Aktywny Rodzic

    (Fot. Pixabay)

    Od 1 października część rodziców będzie mogła składać wnioski o przyznanie i wypłatę jednego
    z trzech świadczeń w ramach nowego programu Aktywny Rodzic. Obecnie ZUS wysyła do rodziców informację w tym kto i na jakich warunkach może ubiegać się o te świadczenia.


    Program Aktywny Rodzic ma pomóc rodzicom pogodzić aktywność zawodową z opieką nad dziećmi do trzeciego roku życia. ZUS nie będzie przyznawał tych świadczeń automatycznie ale na wniosek, który będzie można składać od 1 października tego roku.

    - Aktualnie informujemy rodziców, którzy pobierają tak zwane żłobkowe bądź rodzinny kapitał opiekuńczy o istocie nowych świadczeń, o tym kto i w jaki sposób może się nie starać. Specjalny list pojawi się na koncie każdego użytkownika Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Rodzicie korzystający do tej pory ze żłobkowego lub kapitału opiekuńczego powinni otrzymać informację o programie Aktywny Rodzic do połowy sierpnia - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    Na program Aktywny Rodzic składają się trzy świadczenia:

    - aktywni rodzice w pracy" - nowe świadczenie,
    - aktywnie w żłobku", które zastąpi dotychczasowe świadczenie w postaci "żłobkowego",
    - aktywnie w domu", które zastąpi Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i obejmie także pierwsze dziecko.

    Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują bez względu na dochód rodziny i nie podlegają egzekucji administracyjnej i komorniczej. Od świadczeń nie pobiera się zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne ani składek na ubezpieczenie zdrowotne.

    Wnioski można będzie składać wyłącznie w formie elektronicznej od 1 października 2024 r., a pierwsze wypłaty są zaplanowane przez ZUS już na przełomie listopada i grudnia. Według szacunków Zakładu z programu "Aktywny rodzic" będzie mogło skorzystać ponad 570 tys. dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".