• Wyświetleń: 449
    • Dodano: 2024-08-07 / 17:04
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Bezpieczeństwo w górach i lasach - jak podróżować ze spokojną głową?

    Eksplorowanie gór i lasów może dostarczyć mnóstwa niezapomnianych przeżyć. Aby podczas wędrówki po nieznanym terenie towarzyszyły Ci jedynie pozytywne emocje, a wyprawa krajoznawcza pozostawiła same przyjemne wspomnienia, musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pragnąc podróżować ze spokojną głową, koniecznie poznaj kilka zasad organizacji pieszych wycieczek.

    Wyznacz trasę wędrówki i sprawdź prognozę pogody!


    Kluczowy jest dobrze przygotowany plan wyprawy na górskie szczyty lub po leśnych ostępach. Przede wszystkim warto z mapą w ręku wyznaczyć trasę wędrówki. Pamiętaj, że decydując się na piesze przemierzanie trudnego terenu, musisz wziąć pod uwagę swoje doświadczenie trekkingowe i kondycję fizyczną. Jeśli ich nie uwzględnisz, łatwo możesz narazić na szwank cenne zdrowie, a wycieczkę w góry bądź do lasu przypłacić kontuzją i długotrwałą rehabilitacją. Na wypadek, gdyby taka się przytrafiła, zatroszcz się wcześniej o polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków, na przykład ubezpieczenie turystyczne w kraju od Warta.pl - dla osób indywidualnych, jak i grup. Przed wyruszeniem w drogę sprawdź też najnowsze prognozy synoptyków, by ocenić czy aktualna sytuacja pogodowa pozwala na wędrówkę po górach lub po lesie. Jeśli zdecydujesz, że warunki są odpowiednie, koniecznie poinformuj najbliższych członków rodziny o trasie wyprawy i planowanej godzinie powrotu. Ubezpieczenie, które działa 24 godziny na dobę jest ważne, ale poinformowanie najbliższych doda Ci kolejną "warstwę asekuracyjną".





    Zachowanie ostrożności na szlaku - warunek udanej pieszej wycieczki


    Naturalną ostrożność towarzyszącą Ci podczas planowania wyprawy musisz zachować również w trakcie jej trwania. Zdobywając szczyty górskie, bezwzględnie trzymaj się wyznaczonego szlaku i nigdy z niego nie schodź. Góry to teren bardzo niebezpieczny, gdzie dochodzi do tragedii z udziałem niedoświadczonych, lekkomyślnych i źle przygotowanych fanów trekkingu. Choć las wydaje się pod tym względem bezpieczniejszy, tu również pilnuj, aby nie zbaczać z uprzednio wytyczonych ścieżek. Zwróć też szczególną uwagę na obecność dzikich zwierząt. Wiele z nich może stanowić zagrożenie dla człowieka, zwłaszcza gdy ten naruszy ich teren. Staraj się nie prowokować dzików, wilków czy niedźwiedzi. Ważne też, by zabezpieczyć się odpowiednimi środkami przed kleszczami (warto założyć długie spodnie wpuszczone w buty lub w skarpety). Jeżeli w lesie zaskoczyła Cię burza lub wichura, poszukaj bezpiecznego schronienia. Unikaj otwartych przestrzeni i punktów położonych na dużych wysokościach oraz nie stawaj pod drzewami, aby nie dosięgnął Cię piorun lub nie zraniły gałęzie połamane przez wicher.





    Doskonale skompletowany ekwipunek piechura - gwarancja udanej wyprawy w góry lub do lasu


    Niezwykle ważnym elementem przemyślanej organizacji wyprawy w góry bądź do lasu jest wyposażenie piechura. Dla swojego dobrego samopoczucia postaw na odzież i obuwie doskonale odprowadzające wilgoć oraz gwarantujące komfort termiczny zarówno zimą, jak i w czasie letnich upałów. Jeżeli wycieczka potrwa wiele godzin, koniecznie zabierz ze sobą zapas wody i suchy prowiant. Warto też włożyć do plecaka podręczną apteczkę z bandażami i opatrunkami, scyzoryk oraz latarkę. Najlepiej sprawdzą się modele czołowe - pozwalające o zmroku doskonale oświetlać drogę, a jednocześnie mieć swobodne dłonie. Obowiązkowym elementem wyposażenia współczesnego piechura jest również smartfon z systemem nawigacji GPS oraz powerbank. Listę niezbędnych akcesoriów uzupełnia... dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia skierowanego do turystów i turystek. Możesz postawić na przykład na ubezpieczenie podróżne od Warta.pl. Dzięki niemu zabezpieczysz swój wypoczynek w Polsce, za granicą, a także ubezpieczysz koszty odwołania podróży.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".