• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 14625
    • Dodano: 2024-08-17 / 12:42
    • Komentarzy: 1

    Masz jeszcze książeczkowy dowód osobisty? Trzymaj go, może ci pomóc

    (Fot. Pixabay)

    Świadectwo pracy to najczęstszy, ale nie jedyny możliwy dokument potwierdzający staż pracy danej osoby. Polskie przepisy nie definiują, jakie konkretnie papiery są potrzebne do ustalenia czasu zatrudnienia. Jeśli nie posiadasz świadectwa pracy, ale znajdziesz stary, książeczkowy dowód osobisty, może on okazać się wybawieniem.

    Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca może żądać od osoby kandydującej na konkretne stanowisko podania danych osobowych, do których zalicza się również przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Warunkiem koniecznym jest jednak, aby to żądanie było umotywowane kluczowym znaczeniem stażu pracy dla wykonywania określonych obowiązków czy piastowania danego stanowiska.

    Zazwyczaj udostępnienie danych jest po prostu formą oświadczenia. Jednak w pewnych przypadkach pracodawca może chcieć udokumentowania deklaracji kandydata. Co ważne, nie ma tutaj jednoznacznej informacji na temat tego, jakie dokumenty potwierdzają staż pracy.

    Powszechnie przyjęło się, że dokumentem potwierdzającym staż pracy jest dowolny dokument, który może potwierdzić zatrudnienie. Np. dokumenty z ZUS o odprowadzaniu składek w konkretnych okresach albo potwierdzenia przelewów dokonywanych od pracodawcy w zestawieniu z podpisaną z nim umową.
    Dodatkowymi dokumentami mogą być także legitymacje służbowe lub związkowe, pisma, które były kierowane przez pracodawcę do pracownika (np. informacje o powołaniu, przyznaniu nagrody, mianowaniu, awansie).

    Co ważne, staż pracy można również potwierdzić starym dowodem osobistym, tzw. książeczkowym. To bardzo istotne zwłaszcza dla osób, które przechodzą na emeryturę. Staż pracy jest istotny w ich przypadku do wyliczenia wysokości świadczenia.

    Ważne jest jednak to, że w starym dowodzie osobistym czy legitymacji ubezpieczeniowej znajdują się informacje o zatrudnieniu, ale już nie o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia. Dlatego ZUS, wyliczając emeryturę, będzie bazował na minimalnym wynagrodzeniu, które obowiązywało w danym okresie.

    Warto pamiętać, że na stronie ZUS znajduje się baza zlikwidowanych zakładów pracy. Dobrze jest sprawdzić, czy firma, u której czas pracy nie jest możliwy do udokumentowania, znajduje się w tej bazie. Jeśli można ją znaleźć w systemie, otrzymamy informacje o miejscu przechowywania akt (w tym danych osób zatrudnionych, okresach pracy itp).
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-08-20 17:15:58 [46.112.96.*] id:1675358  
    oz-Anka: Napisała postów [2471], status [Szycha] Reputacja
    Kiedyś pracownicy posiadali Legitymację ubezpieczeniową, też w formie książeczki. Tam pracodawca wpisywał oprócz zatrudnienia, zarobki. Lekarz wpisywał chorobowe. Wydaje się lepszym dokumentem niż stary dowód osobisty.

    Nick:
    Treść: