- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 2078
- Dodano: 2024-08-21 / 16:39
- Komentarzy: 8
15 ważnych inwestycji dla rozwoju naszego regionu zniknie?
Dziś o godz. 13 odbyła się konferencja prasowa Posła na Sejm RP Marcina Ociepy na którą zaprosił prof. Bolesława Goranczewskiego z Politechniki Opolskiej oraz Piotra Pancześnika. Tematem były inwestycje wzdłuż rzeki Odry.
Mowa tutaj o 15 inwestycjach zaplanowanych przez poprzedni rząd dla naszego regionu. Dziś wszystkie piętnaście inwestycji stoi pod wielkim znakiem zapytania. Poseł na Sejm RP Marcin Ociepa domaga się wyjaśnień w tejże sprawie.
- W tej sprawie skierowałem interpelację do Ministra Infrastruktury, w sprawie próby odebrania Opolszczyźnie inwestycji na rzece Odrze. Wymieniam te inwestycje, każdą po kolei, gdyż każda z nich ma swoje znaczenie i rolę do odegrania. Czekam na odpowiedź czy potwierdzają usunięcie tych inwestycji i jeśli tak, to co w zamian? - mówi Ociepa.
Planowane inwestycje na Odrze to ogromny rozwój dla naszego regionu. Ich brak to zaś krok tu przeszłości.
- Rzeka Odra dla regionu Opolszczyzny, Dolnego Śląska, jak i całej zachodniej ściany naszego kraju ma fundamentalne znaczenie, ale nie sentymentalne, a gospodarcze. Po raz kolejny rząd Donalda Tuska, Platformy, PSL i Lewicy uderza w interes naszego województwa poprzez zaniechanie inwestycji, które zostały przygotowane dla naszego województwa wzdłuż rzeki Odry - opowiada Marcin Ociepa, poseł na Sejm RP.
Wśród inwestycji znajdują się również te o znaczeniu retencyjnym.
- Jedną z przyczyn katastrofy jaką był pożar w Kuźni Raciborskiej był to obniżenie poziomu wód gruntowych. Właściwa gospodarka, retencja wody szczególnie w tych źródłowych odcinkach rzek będzie w sposób naturalny skutkowała przywróceniem żeglugi. Okresowe braki wody w korycie pomijając już możliwości technologiczne jednostek pływających wynikają z tego, że zbyt mało tej wody retencjonujemy, a mamy tutaj Wlodzieniń, Kotlarnia i Racławice Śląskie. To są planowane inwestycje retencyjne. A teraz może ich nie być. Wszelkie katastrofy w wyniku nadmiernych koncentracji szkodliwych substancji w wodach płynących to efekt tego, że nie mamy czym ich zasilać w okresie niżowym - mówi Piotr Pancześnik, członek zarządu Polskiego Klastra Rzecznego.
Inwestycje, które jak na razie są jedno wielką niewiadomą są niezbędne dla rozwoju naszego regionu i jak twierdzi profesor Goranczewski powstanie planowanych inwestycji na Odrze przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa środowiskowego.
- Powrót armatorów na rzekę Odrę, rozwój logistyki intermodalnej wzdłuż rzeki Odry, bo przecież jest to kwestia bezpieczeństwa środowiskowego. Należy tu odkłamać, że gospodarcze wykorzystanie Odry idąc w kierunku denaturalizacji, jak twierdzą ekolodzy. A to przecież kwestia bezpieczeństwa transportowego, środowiskowego. To m.in. zmniejszona emisja szkodliwych substancji poprzez redukcję ilości środków ruchu drogowego. Jedna barka to dwadzieścia tirów mniej na naszych drogach - mówi profesor Bolesław Goranczewski.
Czy rzeczywiście dojdzie do likwidacji 15 inwestycji zaplanowanych dla naszego regionu? Jeśli tak, to co w zamian? A może jednak uda się obronić projekty i wdrożyć je w fazę realizacji.
Tego dowiemy się za jakiś czas, gdy pojawi się odpowiedź od Ministra Infrastruktury na interpelację złożona przez posła Ociepę.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gaz: Napisał postów [5645], status [VIP]
wiadomo nemcy zabroniły jakich kolwieg robót na Odrze.