- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 5401
- Dodano: 2024-09-01 / 12:26
- Komentarzy: 2
Opolskie obchody 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
Dziś mija 85. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. To okropny czas dla naszego kraju, lecz wojna zakończyła się dzielnym zwycięstwem Polaków. Jednak kosztowało to przerażającą liczbę ofiar. Dziś dzięki polskim bohaterom żyjemy w wolnym kraju i porozumiewamy się w naszym ojczystym języku. W Opolu pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odbyły się dziś uroczyste obchody wybuchu wojny.
Było wyjątkowo ciepłe lato, dzieci szykowały się do szkoły, lecz do niej nie poszły. Zamiast tego wielu z nich zamiast chwycić za tornister, chwyciło za broń.
Dokładnie 85 lat temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, co dało początek II wojnie światowej. Największy i najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii rozpoczął się o godz. 4.45, kiedy to pancernik "Schleswig-Holstein" ostrzelał gdańskie Westerplatte. Na Wieluń i inne polskie miasta spadły bomby zrzucane przez niemieckie samoloty. Wojna zakończyła się w Europie w maju 1945 r., pochłaniając na całym świecie kilkadziesiąt milionów ofiar. Miliony ludzi straciło życie w wyniku działań wojennych oraz padło ofiarami represji i bestialskich działań okupantów. Polska poniosła olbrzymie straty w dziedzinie kultury i długofalowe straty materialne oraz gospodarcze.
Dziś władze województwa opolskiego wraz z wszelkimi służbami mundurowymi, jak i wieloma zaproszonymi gośćmi uroczyście uczcili pamięć 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
Na Placu Wolności, pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odbyły się uroczyste przemowy oraz honorowe złożenie wieńców.
- 85 lat temu, 1 września 1939 roku, wybuchła II wojna światowa, największy konflikt militarny w nowożytnej historii Europy i świata, koszmar wielu rodzin. Śmierć, głód, lęk, życie w strachu. Sześć lat przepełnionych cierpieniem, miliony osobistych dramatycznych historii, które miały wpływ na wiele pokoleń Polaków
Pamiętajmy o wszystkich Bohaterach, także tych bezimiennych. Cywilach, którym wojna zabrała młodość i spokojne rodzinne życie. Oby nigdy i nigdzie historia ta się nie powtórzyła - mówił Szymon Ogłaza, marszałek województwa opolskiego.
Pamiętajmy, aby pielęgnować pamięć o tym co działo się w czasie II Wojny Światowej, a przede wszystkim o każdym kto oddał życie za nasz kraj.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
neon: Napisał postów [2749], status [Szycha]
Ten nieogolony jest na zdjęciach w nadmiarze.Natomiast nie widać osoby duchownej.Heh co za czasy!