• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 999
    • Dodano: 2024-09-07 / 12:00
    • Komentarzy: 0

    Teatr Lalki i Aktora w Opolu z nowym sezonem artystycznym

    (Fot. OTLiA)

    Teatr Lalki i Aktora przygotował dla swoich widzów mnóstwo świetnych spektakli. Nowy sezon artystyczny OTLiA zapowiada się naprawdę ciekawie.

    Nowy sezon artystyczny 2023/2024 będzie obfity w premiery.

    Jedną z najbardziej wyczekiwanych premier sezonu 2023/2024 będzie adaptacja słynnej książki autorstwa Michaela Endego pt. "Momo", która obok "Niekończącej się historii" jest najbardziej znanym dziełem tego autora. Powieść ta została napisana w 1973 roku, a jej pojawienie odbiło się szerokim echem wśród młodych (i nie tylko) czytelników. Sam Michael Ende jest jednym z najsłynniejszych autorów dziecięcych, jego utwory zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Na podstawie "Momo" oraz "Niekończącej się historii" powstały również kultowe ekranizacje, które po dziś dzień są chętnie oglądane przez widownię na całym świecie.

    W nowym sezonie widzowie będą mogli podziwiać również "Opowieści piaskiem pisane", czyli spektakl o Słowie. To Słowo szerzy się od wielu lat, lecz historia, którą ono pisze, jeszcze nie ma końca.

    Kolejna pozycją będzie "Ja, Hamlet".
    "Hamlet" to dramat - lustro. I do przejrzenia się w tym właśnie lustrze - twórcy spektaklu "Ja, Hamlet" opiera się na dramacie Szekspira. Twórcom spektaklu zależy szczególnie na widownię szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

    Dzięki temu spektaklowi opolska widownia będzie mogła zobaczyć nowe twarze w teatrze, m.in. Klaudię Kręcisz - aktorkę, która do tej pory współpracowała z Teatrem Arlekin z Łodzi.

    - W najbliższej realizacji "Ja, Hamlet" w reżyserii Anny Wieczorek wcielę się w rolę Ofelii. Uwielbiam teatr fizyczny. Uwielbiam śpiew na scenie. Dla mnie teatr lalkowy to medium. Które mogę wykorzystać samolubnie do tego, żeby robić to co lubię najbardziej - mówi pozytywnie nastawiona na współpracę z OTLiA Klaudia Kręcisz.

    Kolejną nową twarzą w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora jest Jakub Mieszała z Teatru Poeste we Wrocławiu.

    - Staram się dać jak najwiecej od siebie, jak najwiecej empatii. Bardzo się cieszę na współpracę z Anią Wieczorek. Jest to bardzo czuła, empatyczna osoba. Dająca bezpieczeństwo. To kobieta, która jest partnerem w dialogu, a nie reżyserem, który tylko powie co masz robić. Ona potrafi nas nieźle naboćcować i to jest świetne - mówi Mieszała.

    Kolejnym spektaklem, który bez wątpienia przypadnie do gustu wielu widzom jest "Brzechwatorium".

    - Wiersze Jana Brzechwy zawsze miały niesamowitą moc. Przebija z nich wielka wyobraźnia i kreatywność autora. Jest w nich dowcip, mnóstwo emocji, mądrość i zaskakująca puenta, ale także rym i rytm, dzięki czemu wiersze są łatwe do zapamiętania. Recytują je najmłodsze dzieci, które uczą się ich na pamięć od swoich rodziców i dziadków. Niewątpliwie, Brzechwa to jeden z najbardziej znanych autorów klasyki polskiej (nie tylko!) dla dzieci. Nic więc dziwnego, że podczas poszukiwania najlepszej polskiej literatury, słowacki reżyser Marián Pecko, trafił na tę wartościową i wielopłaszczyznową twórczość. A jak się okazuje, poezja, która od lat popularna jest w naszym kraju, którą znamy z dzieciństwa i jako dorośli czytamy dzieciom, nie jest powszechna u naszych sąsiadów. I to jest jeszcze jeden powód, by nasze artystyczne poszukiwania ująć jako teatralny "zoom na Brzechwę" - czytamy na stronie OTLiA.

    Więcej premier i cały spis na sezon artystyczny 2023/2024 znajdziecie na oficjalnej stronie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".