- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 5683
- Dodano: 2024-09-10 / 17:59
- Komentarzy: 0
Nie jesteś sam - razem przeciwko ciszy". Happening na krapkowickim rynku
W Krapkowicach odbyła się konferencja i happening z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom. Celem wydarzeń było zwiększenie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego oraz wsparcie osób w kryzysie. Na rynku zorganizowano Marsz Żółtej Wstążki, symbolizujący solidarność z osobami chorującymi psychicznie.
10 września to data Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom. W Krapkowicach odbyło się wydarzenie pod hasłem "Nie jesteś sam - razem przeciwko ciszy", które zorganizowało Annogórskie Centrum Zdrowia Psychicznego. Uczestniczyli w nim lekarze, psycholodzy i psychoterapeuci z całego regionu, a także uczniowie lokalnych szkół - Zespołu Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach, Zespołu Szkół w Zdzieszowicach oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kilińskiego.
Marsz Żółtej Wstążki, który rozpoczął się o godzinie 13:30, miał na celu nie tylko zwrócenie uwagi na problemy zdrowia psychicznego, ale również przypomnienie, że w trudnych chwilach zawsze można liczyć na wsparcie. Żółta wstążka stała się symbolem solidarności z osobami zmagającymi się z kryzysami psychicznymi.
- Chcemy stworzyć Łańcuch Rówieśniczego Wsparcia, aby pokazać, że każdy, kto jest w kryzysie, może znaleźć pomocną dłoń - mowią organizatorzy wydarzenia.
Statystyki dotyczące prób samobójczych w Polsce są zatrważające. W ubiegłym roku odnotowano co najmniej 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, z czego 146 zakończyło się tragicznie. Badania wskazują, że 80 proc. prób samobójczych poprzedzają sygnały werbalne lub niewerbalne wysyłane przez osoby w kryzysie.
- Marsz jest apelem o większą uważność na sygnały, które mogą świadczyć o potrzebie pomocy. Naszym zadaniem jest nauczyć dzieci akceptacji rówieśniczej, aby wiedziały, że w trudnych chwilach mogą liczyć na wsparcie. Pandemia spowodowała, że dzieci zamknęły się w świecie wirtualnym, a teraz coraz trudniej jest im wrócić do bezpośrednich kontaktów - mówi wicestarosta krapkowicki, Sabina Gorzkulla.
- Nie bądź sam oznacza dla mnie, że każdy z nas, nawet w najtrudniejszych chwilach, powinien mieć wokół siebie bliskich i przyjaciół, którzy mogą pomóc. Wsparcie jest bardzo ważne, bo kiedy potrzebujemy pomocy lub rady, szczególnie gdy jesteśmy smutni, warto zwrócić się do innych, by nas w tym wsparli. Taka akcja jak dzisiejsza jest potrzebna, ponieważ przypomina nam, że nie jesteśmy sami - wielu młodych ludzi zmaga się z problemami, takimi jak depresja, hejt czy odtrącenie przez rówieśników. To właśnie wtedy wsparcie i obecność innych mają kluczowe znaczenie. Jestem tutaj, bo chcę pomagać ludziom, którzy czują się samotni, aby wiedzieli, że zawsze mogą liczyć na pomoc - mówi Vanessa, uczestniczka wydarzenia.
Isolda Świstuń, dyrektor Annogórskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, podkreślała znaczenie działań profilaktycznych:
- Coraz większa liczba prób samobójczych wśród młodzieży, a także rosnąca liczba osób zmagających się z problemami psychicznymi, to sygnały, że potrzeba takich wydarzeń jak dzisiejsze. Chcemy zwiększać świadomość społeczną i promować zdrowie psychiczne, by młodzież wiedziała, gdzie szukać pomocy. Na terenie Krapkowic działa ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, do którego można zgłosić się bez skierowania. Ważne jest także, by młodzi ludzie wiedzieli, że mogą zwrócić się o pomoc do nauczycieli, pedagogów czy psychologów szkolnych. Na terenie Krapkowic działa ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, do którego można zgłosić się bez skierowania- dodała Świstuń.
Podczas spotkanie uczestnicy i organizatorzy wielokrotnie podkreślali, jak istotne jest, by rodzice rozmawiali ze swoimi dziećmi.
- Taki dzień jak dzisiaj pokazuje młodzieży, że nie jesteśmy sami. Ważne, byśmy uczyli ich, że mogą liczyć na wsparcie rówieśników i dorosłych. Wspólnota jest kluczowa, a rozmowa to fundament budowania relacji i zrozumienia - mówi Bożena Szady-Migdał, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach.
- 80% prób samobójczych poprzedzają sygnały werbalne lub niewerbalne. Musimy nauczyć się je dostrzegać i reagować, zanim będzie za późno - przypomniała Isolda Świstuń.
Gościem specjalnym wydarzenia był aktor młodego pokolenia Jakub Sasak, który wspiera działania na rzecz zdrowia psychicznego. W trakcie happeningu uczestnicy mieli możliwość skorzystania z porad specjalistów Annogórskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, którzy służyli wsparciem i edukacją na temat radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Zdjęcie (1/50)
(Fot. Daggy)
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.