• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 7652
    • Dodano: 2024-09-15 / 08:30
    • Komentarzy: 0

    Intensywne opady deszczu i podtopienia na Opolszczyźnie

    (Fot. Daggy)

    Sytuacja pogodowa na Opolszczyźnie pozostaje trudna. Intensywne opady deszczu i gwałtowne wzrosty stanów wód prowadzą do licznych podtopień, zwłaszcza w powiatach nyskim i prudnickim. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne, a służby kontynuują działania ratownicze.

    Na terenie całego województwa opolskiego wprowadzono ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i trzeciego stopnia dotyczące intensywnych opadów deszczu. Dodatkowo, silne wiatry objęły cały region od 14 września. Sytuację komplikuje ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia, które dotyczy wezbrań wód na rzekach w regionie Sudetów, Nysy Kłodzkiej, a także na Odrze.

    Stany alarmowe i ostrzegawcze przekroczono na wielu rzekach. Przykładowo:

    Opawa (Branice) - stan alarmowy 240 cm, aktualny poziom wynosi 408 cm, przekroczenie o 168 cm,

    Osobłoga (Racławice Śląskie) - stan alarmowy 350 cm, aktualny poziom 424 cm, przekroczenie o 74 cm,

    Nysa Kłodzka (Nysa) - stan alarmowy 450 cm, aktualny poziom 516 cm, przekroczenie o 66 cm,

    Złoty Potok (Jarnołtówek) - stan alarmowy 170 cm, aktualny poziom 250 cm, przekroczenie o 80 cm,

    Biała Głuchołaska (Głuchołazy) - stan alarmowy 120 cm, aktualny poziom 260 cm, przekroczenie o 140 cm.


    Najtrudniejsza sytuacja występuje w powiatach nyskim i prudnickim, gdzie służby interweniowały setki razy. Burmistrz Głogówka zarządził ewakuację mieszkańców kilku ulic w Racławicach Śląskich, gdzie poziom wody na Osobłodze przekroczył alarmowy stan. W Prudniku oraz okolicznych miejscowościach mieszkańcy zostali ewakuowani, a strażacy pomagali w zabezpieczeniu mienia oraz zalanych budynków.

    W Głuchołazach sytuacja na moście jest tragiczna. Woda przelewa się przez wały i most tymczasowy w każdej chwili może runąć. Wladze apelują o samoewakuację na wyżej położone tereny.

    Na terenie powiatu nyskiego również odnotowano liczne podtopienia. W gminach Kamiennik i Pakosławice strażacy pracują nad wypompowywaniem wody z posesji i budynków, a w Nysie wiele miejsc wymaga interwencji w celu zabezpieczenia przed dalszymi podtopieniami.

    W wyniku intensywnych opadów woda zalewa drogi, co powoduje liczne utrudnienia komunikacyjne, zarówno na trasach drogowych, jak i kolejowych. Mosty w regionie są zamykane, w tym na trasie DK40 oraz DK46, gdzie poziom wód uniemożliwia bezpieczny ruch. Na liniach kolejowych wprowadzono komunikację zastępczą z powodu zalania torów.

    Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez RZGW oraz służby ratownicze. Zbiorniki wodne, takie jak Racibórz Dolny na Odrze, rozpoczęły piętrzenie wezbranych wód, aby ograniczyć ryzyko powodziowe.

    PSP, oprócz zadań prewencyjnych, prowadzi intensywne działania ratownicze na obszarach objętych powodzią. Służby interweniowały dotychczas 425 razy, zmagając się z licznymi podtopieniami, ewakuacjami oraz zabezpieczeniami terenu. W powiatach prudnickim i nyskim sytuacja jest szczególnie trudna, z wieloma miejscowościami dotkniętymi zalaniami oraz uszkodzeniami infrastruktury.

    Powiat prudnicki:

    W związku z gwałtownym wzrostem poziomu wody na rzece Osobłoga, burmistrz Głogówka zarządził ewakuację mieszkańców z kilku ulic w Racławicach Śląskich, w tym ul. Głubczyckiej, Kolonialnej, Konopnickiej i Ogrodowej. Dla ewakuowanych wyznaczono Szkołę Podstawową oraz Dom Ludowy. W Głogówku zalany został teren oczyszczalni ścieków Mech-Biol, co wymagało wyłączenia pomp. Ścieki napływające po godz. 21:00 trafiają bez oczyszczenia do wód powierzchniowych.

    W miejscowości Dzierżysławice doszło do dramatycznej sytuacji, gdzie pasażerowie uwięzieni w zalanym samochodzie zostali ewakuowani przy pomocy skuterów wodnych przez WOPR.

    Wysoki poziom wód w Radostyni zagraża budynkom mieszkalnym. Droga powiatowa Ligota Bialska - Radostynia wciąż jest zalana, choć przejezdna, jednak wymaga ostrożnej jazdy. Droga gminna w Radostyni jest całkowicie nieprzejezdna.

    W Pogórzu woda podeszła pod budynek mieszkalny na posesji nr 7, gdzie trwa akcja zabezpieczenia workami z piaskiem. W Ligocie Bialskiej, Radostyni, Białej i Śmiczu trwają prace nad workowaniem. Zakład energetyczny odłączył prąd zasilający przepompownię ścieków w Racławicach Śląskich przy ul. Głubczyckiej i Konopnickiej.

    Kilka dróg w regionie pozostaje nieprzejezdnych, w tym trasy Racławice Śląskie - Klisino, Rzepcze - Kierpień oraz odcinki w miejscowościach Dzierżysławice i Mochów, które są zabezpieczane. W Trzebinie i Dytmarowie występują lokalne podtopienia, jednak drogi są przejezdne. W Skrzypcu doszło do odcięcia drogi, a w Lubrzy częściowo utrudniona jest komunikacja. Ewakuowano 19 osób - 9 osób przebywa w budynku szkoły w Lubrzy, a 10 zostało zakwaterowanych w schronisku "Dąbrówka" w Prudniku.

    W Prudniku ewakuowano mieszkańców ulic Chrobrego i Kochanowskiego. W Moszczance zalaniu uległ cmentarz, a mieszkańcy Łąki Prudnickiej (41 osób) zostali ewakuowani i zakwaterowani w schronisku "Dąbrówka". Sanepid został poinformowany o sytuacji na cmentarzu w Moszczance.

    Powiat nyski:

    W miejscowości Siestrzechowice doszło do awarii przepompowni opadowej, należącej do RZGW Wrocław, co pogorszyło sytuację powodziową. W Rzymkowicach i Włostowej służby zabezpieczają budynki przed zalaniem. Gmina Kamiennik zmaga się z podtopieniami posesji, gdzie strażacy wypompowują wodę.

    W gminie Pakosławice podtopienia dotknęły m.in. miejscowości Prusinowice, Frączków, Pakosławice, Strobice oraz Reńską Wieś. W gminie Łambinowice działania koncentrują się na ochronie przed zalaniem najbardziej zagrożonych terenów. Na terenie Nysy i okolic dochodzi do licznych podtopień, a w gminie Skoroszyce strażacy zabezpieczają budynki mieszkalne.

    Powiat opolski:

    Trwa ewakuacja mieszkańców miejscowości Łowkowice, a władze powiatowe i straż pożarna monitorują sytuację na bieżąco.

    Powiat krapkowicki:

    Dnia 15 września o godz. 6:00 rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców miejscowości Pietna pod nadzorem władz gminy.

    Powiat brzeski:

    W Głębocku mieszkańcy samodzielnie przeprowadzili ewakuację, schodząc się do rodzin i znajomych. W Gnojnej (gmina Grodków) strażacy wypompowywali wodę z czterech posesji i zabezpieczyli je workami z piaskiem. W Skorogoszczy strażacy pomagali przenosić mienie na wyższą kondygnację, a w Lewinie Brzeskim sprawdzono drożność mostu kolejowego.

    Dnia 14 września o godz. 19:00 odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Grodkowie, a o 22:00 burmistrz Grodkowa podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców Głębocka. O tej samej godzinie miało miejsce posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Miasta Brzeg.

    Sytuacja na terenach objętych powodzią pozostaje dynamiczna, a służby ratunkowe kontynuują działania na szeroką skalę, monitorując poziomy wód i podejmując kolejne kroki w celu ochrony ludności i mienia.

    Pomimo trudnej sytuacji, do tej pory nie odnotowano osób poszkodowanych.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".