- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 16689
- Dodano: 2024-09-17 / 08:22
- Komentarzy: 0
Sytuacja powodziowa w województwie opolskim: ewakuacje i prace naprawcze na wałach
Województwo opolskie wciąż zmaga się z dramatyczną sytuacją powodziową. Ewakuacje i prace naprawcze trwają, a uszkodzenia wałów i zbiorników wodnych stwarzają zagrożenie dla mieszkańców w kilku powiatach.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje, że w zbiornikach Otmuchów i Nysa Kłodzka zanotowano wysoki poziom dopływu wody, odpowiednio 986 m³/s i 1000 m³/s, co zmusiło służby do zwiększenia odpływu. Na zbiorniku Topola doszło do niekontrolowanego zrzutu wody do Kozielna, co pogarsza sytuację hydrologiczną.
Największe zagrożenie występuje jednak na zbiorniku Racibórz Dolny, gdzie wykryto przebicia hydrauliczne. Służby kryzysowe natychmiast rozpoczęły działania zabezpieczające i zwróciły się o wsparcie sąsiednich województw. Odpływ ze zbiornika zwiększono do 1000 m³/s, a mieszkańcy są ostrzegani przed dalszym wzrostem poziomu wody.
W powiecie nyskim, w samej Nysie, trwa akcja naprawy wału przy pomocy śmigłowców, które zrzucają worki typu Big Bag w powstałe wyrwy. Ewakuowano mieszkańców z zagrożonych terenów, a w miejscowościach Brzeg i Lewin Brzeski w powiecie brzeskim również rozpoczęto ewakuację. Zamknięto szkoły i inne placówki w Gminie Lubsza do 20 września.
Sytuacja hydrologiczna jest stale monitorowana, a dodatkowe zasoby w postaci cystern z wodą pitną i racji żywnościowych dostarczane są m.in. do Głuchołaz.
Na terenie gminy Popielów wały przeciwpowodziowe uległy przerwaniu na długości 10 i 40 metrów, co wymusiło natychmiastowe działania naprawcze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło ALERT RCB, ostrzegając mieszkańców województwa o zagrożeniu.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie monitoruje sytuację na zbiornikach wodnych, m.in. w Otmuchowie i Nysie, gdzie odnotowano wysoki poziom dopływu wody. Ponadto, zgłoszono niekontrolowany zrzut wody z przelewu bocznego zbiornika Topola do Kozielna. W Raciborzu stwierdzono przebicia hydrauliczne 250 metrów od budowli spustowej, co może zwiększać ryzyko dalszych podtopień.
Sytuacja hydrologiczna jest stale monitorowana, a dodatkowe zasoby w postaci cystern z wodą pitną i racji żywnościowych dostarczane są m.in. do Głuchołaz.
Zdjęcie (1/29)
Fot. Czytelniczka
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.