• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 380
    • Dodano: 2024-09-23 / 08:06
    • Komentarzy: 0

    Pomoc dla rolników dotkniętych powodzią

    Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział wsparcie dla rolników z terenów dotkniętych powodzią, które będzie realizowane przez lokalne struktury, takie jak Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz samorządy rolnicze. Wsparcie obejmie zarówno pomoc materialną, jak i koordynację działań związanych z szacowaniem strat.

    W sobotę, 22 września, w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie odbyło się spotkanie poświęcone działaniom wsparcia dla rolników z terenów dotkniętych powodzią. W naradzie uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym minister Czesław Siekierski oraz podsekretarz stanu Adam Nowak, a także lokalne służby rolnicze. Celem spotkania była koordynacja pomocy oraz omówienie kluczowych działań w zakresie szacowania szkód.

    Trzy kanały pomocy

    Minister Czesław Siekierski podkreślił, że pomoc dla rolników będzie realizowana trzema głównymi kanałami: przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR), Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Izby Rolnicze. W ramach tych struktur wsparcie zostanie skierowane do rolników, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi. Za całość działań w regionie odpowiada wojewoda, który jest ośrodkiem decyzyjnym, natomiast z ramienia ministerstwa koordynację nadzoruje podsekretarz stanu Adam Nowak.

    - "ODR ma najlepsze możliwości koordynacji pomocy, ponieważ doradcy rolniczy mają bezpośredni kontakt z rolnikami. Znają ich sytuację i wiedzą, jakie są ich najpilniejsze potrzeby" - zaznaczył minister Siekierski, podkreślając rolę doradców w działaniach pomocowych.

    KOWR również odegra kluczową rolę w udzielaniu wsparcia. Minister zapowiedział, że spółki nasienne przekazują materiał do zasiewów, a gospodarstwa i dzierżawcy zarządzani przez KOWR przyłączają się do akcji pomocowej.

    Solidarność rolników z terenów niezalanych

    Podsekretarz stanu Adam Nowak podkreślił, że ogromna solidarność rolników z całego kraju jest kluczowa w działaniach pomocowych. Wskazał na pomoc strażaków ochotników oraz rolników z regionów niezalanych, którzy wspierają poszkodowanych dostarczając pasze i inne materiały. - "Rolnicy z całej Polski angażują się w pomoc, za co należą im się ogromne podziękowania" - mówił wiceminister.

    Dodał, że priorytetem ministerstwa było zapewnienie bezpieczeństwa gospodarstwom prowadzącym produkcję zwierzęcą. Kluczowe były działania związane z dostarczaniem pasz, wody pitnej oraz zapewnieniem dostępu do prądu, aby umożliwić kontynuację produkcji, w tym udoju zwierząt. W województwie opolskim uruchomiono punkty dystrybucji pasz, m.in. w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Głogówku, Stadninie Koni w Prudniku oraz gospodarstwach w Charbielinie i Paczkowie.

    Bezpieczeństwo żywnościowe i zdrowotne

    Minister Siekierski zwrócił również uwagę na kwestię bezpieczeństwa żywnościowego. Przypomniał, że wszelkie zboża, pasze i inne płody rolne, które miały styczność z wodami powodziowymi, nie mogą być wykorzystywane do spożycia ani jako pasze dla zwierząt. Wszystkie te produkty muszą być zutylizowane, a ich dalsze użytkowanie ograniczone do celów przemysłowych.

    - "Nie możemy ryzykować bezpieczeństwa ludzi ani zwierząt. Produkty, które miały kontakt z wodą powodziową, muszą być usunięte i przetworzone w odpowiedni sposób" - podkreślił minister.

    Ważnym aspektem pozostaje także monitorowanie terenów powodziowych przez służby weterynaryjne, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. Jak zapewnił podsekretarz stanu Adam Nowak, działania w tym zakresie zostały już podjęte.

    Szacowanie strat i wypłaty rekompensat

    Kluczowym elementem działań Ministerstwa Rolnictwa jest ewidencjonowanie strat powstałych w wyniku powodzi. Minister Siekierski poinformował, że komisje odpowiedzialne za szacowanie szkód już pracują na terenach zalanych, a ich działania będą intensyfikowane, aby szybko ocenić rozmiar strat i przyznać potrzebne wsparcie.

    Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przeprowadziły już analizy terenów zalanych na podstawie map satelitarnych. Z danych wynika, że zalane zostało łącznie 68 tysięcy hektarów gruntów rolnych w Polsce, w tym około 25 tysięcy hektarów to tereny z produkcją roślinną, na których uprawiano m.in. kukurydzę, soję, ziemniaki oraz buraki cukrowe.

    - "Musimy wiedzieć, jakie dokładnie są potrzeby, aby móc skutecznie przyznać pomoc finansową. Będą to nie tylko rekompensaty za straty w uprawach, ale także pomoc na odbudowę budynków, maszyn i innych środków do produkcji" - podkreślił minister.

    Pomoc krajowa i unijna

    Minister Siekierski zapewnił, że pomoc dla rolników będzie realizowana zarówno z budżetu krajowego, jak i z funduszy unijnych. Już 17 września minister wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o uruchomienie środków z rezerwy rolnej na wsparcie poszkodowanych gospodarstw. Wiceminister Nowak przypomniał również, że przewidziane są zwolnienia rolników z niektórych opłat oraz zawieszenie kontroli, aby odciążyć poszkodowanych w tym trudnym czasie.

    - "Pomoc jest niezbędna, ale musimy być świadomi, że nie pokryje ona wszystkich strat. Zrobimy jednak wszystko, aby proces szacowania szkód i wypłaty rekompensat przebiegał sprawnie" - zapewnił Czesław Siekierski. Minister dodał, że procedury związane z przyznawaniem pomocy będą maksymalnie uproszczone, aby rolnicy mogli jak najszybciej wrócić do pełnej działalności produkcyjnej.

    Koordynacja działań na terenach dotkniętych powodzią oraz negocjacje na szczeblu unijnym mają na celu jak najszybsze przyznanie pomocy finansowej i technicznej rolnikom, aby mogli odbudować swoje gospodarstwa.

    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".