• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 3473
    • Dodano: 2024-09-29 / 17:53
    • Komentarzy: 0

    Zbiornik Racibórz Dolny zakończył pracę

    (Fot. Wody Polskie)

    29 września Zbiornik Racibórz Dolny zakończył pracę w trybie piętrzenia powodziowego, bezpiecznie odprowadzając zgromadzone wody wezbraniowe z Odry. Zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych został przedłużony do 6 października.

    Zbiornik Racibórz Dolny, który od 15 września przyjmował wody wezbraniowe z Odry, skutecznie przechwycił całą falę wezbraniową. Dzięki temu zminimalizowano skutki powodzi, chroniąc mieszkańców województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Łącznie zbiornik zgromadził około 147 milionów m³ wody, wykorzystując 80% swojej pojemności powodziowej.

    Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, którzy nadzorowali działanie zbiornika, kontrolowali wszystkie elementy techniczne zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Obecnie czasza zbiornika zostanie uporządkowana, a budowle poddane ocenie stanu technicznego i bezpieczeństwa.

    Stany wód w Regionie Wodnym Górnej Odry ustabilizowały się i utrzymują się poniżej stanów ostrzegawczych. Wciąż trwają kontrole wałów przeciwpowodziowych oraz szacowanie strat w infrastrukturze przeciwpowodziowej spowodowanych przez powódź.

    Decyzją dyrektora Wód Polskich RZGW w Gliwicach, zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych w dorzeczu Odry został przedłużony do 6 października. Zakaz dotyczy pieszych, pojazdów kołowych oraz wszelkich innych środków transportu, z wyjątkiem służb zarządzania kryzysowego i jednostek odpowiedzialnych za zabezpieczenia przeciwpowodziowe.

    Zobacz także:
    Poziom Odry w Opolu Groszowicach spadł do 4,85 m. Zbiornik Racibórz Dolny nadal pod nadzorem

    Zbiornik Racibórz Dolny przejął falę wezbraniową, chroniąc Opole przed powodzią

    Zbiornik Racibórz Dolny, dzięki niemu Opole jest bezpieczne

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".