• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 3510
    • Dodano: 2024-10-15 / 14:43
    • Komentarzy: 0

    To już szesnasta Żyrafa urodzona w Opolskim Zoo

    Ma już prawie miesiąc, dziennie z ogromnym apetytem spożywa 5 litrów mleka i ma w sobie mnóstwo energii, którą wykorzystuje na wybiegu. Mowa tu o nowej żyrafie, która jest już 16-tym zwierzęciem tego gatunku, który urodził się w Opolskim Ogrodzie Zoologicznym.

    "Żyraf", bo to chłopak, przyszedł na świat ponad cztery tygodnie temu. Młody osobnik gatunku Rothschild, którego ojciec urodził się w Polsce, a matka w Hiszpanii jest niezwykle energiczny i kocha kontakt z człowiekiem.

    - Matka, która urodziła, jest pierworódką, przyjechała do nas dwa lata temu z Hiszpanii w ramach programu EEP. Być może pierwszy poród był dla niej zbyt bolesny, młody zbyt długo nie wstawał po porodzie. Był mocno osłabiony, postawiliśmy go na nogi, dostał leki. Gdy młoda żyrafa zaczęła funkcjonować, to matka już ją odrzuciła, dlatego karmimy go butlą pełną specjalistycznego mleka - opowiada Krzysztof Kazanowski, specjalista hodowlany z Opolskiego Zoo.

    Żyrafa, która dostanie imię na literę O, każdego dnia sprawia wiele radości swojemu opiekunowi.

    - Młody jest bardzo energiczny, przez to, że mamusia go odrzuciła jest bardzo komunikatywny, co chwila się tuli, chce się bawić. Dziennie już potrafi wypić 5 litrów mleka, pewnie mógłby wypić znacznie więcej, ale musimy wszystko kontrolować i dbać o prawidłowy rozwój malucha - mówi Andrzej Duda, opiekun żyraf w Opolskim Ogrodzie Zoologicznym.

    Dlaczego imię na literę O?

    - Mamy tradycję, że każda żyrafa narodzona w naszym ogrodzie jest nazywana według kolejności liter alfabetu. Teraz mamy szesnastą urodzoną u nas, także będzie to imię na literę O. Nieoficjalnie mamy już wybrane imię. W dokumentach oficjalnie jeszcze nie ma zapisanego imienia - mówi Krzysztof Kazanowski, specjalista hodowlany w Opolskim Ogrodzie Zoologicznym.

    Ogród Zoologiczny w Opolu, jak i pozostałe ogrody zoologiczne w Polsce są włączone w system EEP, czyli Europejski Program Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem. Dzięki temu jest możliwa wzajemna współpraca pomiędzy zoo na terenie całej Europy, ale i też spoza bo w programie udział biorą również takie kraje jak Tajwan, Armenia czy Izrael.

    Taki los czeka również naszą młodą żyrafę. Koordynator programu EEP wybierze jak najlepszy ogród zoologiczny dla młodej żyrafy, i oczywiście jak najbliżej naszego kraju ze względów logistycznych.

    - Transport żyrafy jest bardzo skomplikowany. W Europie jest dosłownie kilka firm transportowych dla zwierząt, szczególnie tych, które oferują transport żyraf. Dlatego wiemy, że nasze zwierzę na pewno nie trafi zbyt daleko - dodaje Kazanowski.

    Program EEP umożliwia właśnie lokowanie nowych osobników w innych ogrodach zoologicznych niż te, w których przyszły na świat. Dlaczego? Powód jest prosty. Chodzi o geny, a dokładniej o to, aby je wymieszać ze sobą możliwie jak najbardziej. Wszystko w celu zapewnienia jak najlepszego rozwoju dla tego gatunku.

    Kiedy będziemy mogli podziwiać młodą Żyrafę Rothschild?

    Młody, pełen energii osobnik już cieszy oczy zwiedzających opolskie zoo. Będziemy mogli go podziwiać na pewno przez najbliższe półtora roku. Później nadejdzie czas na podróż do nowego domu.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".