- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 3635
- Dodano: 2024-10-15 / 19:30
- Komentarzy: 7
Projekt budowlany lotniska CPK gotowy: budowa ruszy w 2026 roku
(Fot. Ministerstwo Infrastruktury
)
Konsorcjum architektoniczne odpowiedzialne za projektowanie nowego lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) przekazało spółce CPK pełny projekt budowlany. Obejmuje on lotnisko, dworzec kolejowy i węzeł przesiadkowy transportu publicznego. Odbiór projektu już trwa i powinien zakończyć się do końca tego roku.
Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak podkreślił znaczenie tego kroku dla realizacji kluczowego projektu infrastrukturalnego w Polsce:
- Mamy dziś kolejny konkret na drodze do powstania lotniska centralnego. Projekt budowlany portu jest gotowy, prace projektowe są na finiszu, wyraźnie przyspieszamy.
- To kolejny kamień milowy w drodze do celu, którym jest budowa i uruchomienie nowego lotniska. Ta inwestycja to impuls do dalszego rozwoju gospodarczego Polski, a jednocześnie umocnienia pozycji rynkowej narodowego przewoźnika PLL LOT - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek.
Inwestycja, której wartość szacuje się na miliardy złotych, ma być impulsem do rozwoju gospodarczego Polski oraz umocnienia pozycji PLL LOT na rynku międzynarodowym.
Nowy terminal CPK o powierzchni 450 tys. m² będzie obsługiwał pasażerów na trzech poziomach. W I etapie projekt przewiduje przepustowość do 34 mln pasażerów rocznie, z możliwością dalszej rozbudowy. Lotnisko ma obsługiwać jednocześnie do 11 tys. pasażerów na godzinę, oferując blisko 140 stanowisk odpraw biletowo-bagażowych, z możliwością zwiększenia ich liczby do 170.
W porozumieniu z inwestorem wprowadzono zmiany, które zmniejszą koszty realizacji. Zmodyfikowano konstrukcję pirsów, skracając je o około 100 metrów, co poprawi komfort pasażerów. Dodatkowo zmieniono projekt dachu, wprowadzając arkady nad wejściami, co poprawi zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi.
W pierwszym etapie realizacji wybudowane zostaną pirsy północny (B) oraz centralne (C i D), z możliwością obsługi lotów do strefy Schengen i Non-Schengen. Kolejne pirsy powstaną w miarę wzrostu ruchu pasażerskiego, a lotnisko będzie mogło docelowo obsługiwać jeszcze większą liczbę pasażerów.
Projekt CPK zakłada integrację kilku rodzajów transportu - lotniczego, kolejowego i autobusowego. Inwestor przewiduje, że nawet połowa pasażerów będzie dojeżdżać na lotnisko pociągami. Na wniosek spółki CPK projektanci wdrożyli zmiany zwiększające komfort użytkowników dworca autobusowego. Po zmianach poczekalnia dla autobusów dalekobieżnych jest bezpośrednio połączona z budynkiem dworca kolejowego, co ułatwi przemieszczanie się pasażerów. Zarówno zadaszenia stanowisk autobusowych, jak i poczekalnia, będą mogły być w przyszłości modułowo rozbudowywane.
Według zaktualizowanych założeń projektowych, w pierwszym etapie Lotnisko CPK będzie miało przepustowość do ok. 34 mln pasażerów rocznie - z możliwością dalszej rozbudowy. Dla porównania lotnisko Chopina w 2023 r. obsłużyło ok. 18,5 mln pasażerów. Zakładany docelowy udział pasażerów transferowych, którzy na lotnisku CPK będą przesiadali się do innych samolotów, to ok. 40 proc.
Obecnie trwają prace przygotowawcze na terenie przyszłego lotniska, a budowa ma ruszyć w 2026 roku. Uruchomienie nowego portu planowane jest na koniec 2032 roku.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
liberty: Napisał postów [5556], status [Szycha]
Powinno powstać CPK wedlug pierwszego planu i to jak najszybsze poza tym jedwabny szlag i powinniśmy jak najszybciej wrócić do interesów z ruskimi bo tania energia i surowce są podstawą wzrostu gospodarczego - USA chce nas UE uzależnić od siebie i nam sprzedawać drogo to co tanio kupi od Chin i Rosji a nam nie potrzeba żadnych pazernych i nielojalnych pośredników tylko bezpośredniej współpracy z Chinami i Rosją