- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 3703
- Dodano: 2024-10-21 / 20:41
- Komentarzy: 3
To będzie pierwszy w regionie ogród pamięci
Na opolskim cmentarzu w dzielnicy Półwieś powstaje pierwsza w regionie kwatera do pochówków bez możliwości stawiania pomnika, nazywana "ogrodem pamięci".
Ta nowoczesna i minimalistyczna przestrzeń umożliwi pochówek w biodegradowalnych urnach, promując podejście zgodne z naturą i ekologią. Jest szansa, aby pierwsze pochówki odbyły się już w styczniu 2025r. Podobne kwatery już przyjęły się m.in. na cmentarzach w Łodzi i Poznaniu.
Ogród pamięci, położony na nowej części cmentarza na Półwsi, będzie zajmował około 400 metrów kwadratowych. Będzie to przestrzeń zamknięta, otoczona cisowym żywopłotem, która ma na celu stworzenie miejsca pełnego spokoju i refleksji. Całość zaprojektowano w sposób minimalistyczny i naturalny, bez tradycyjnych nagrobków czy pomników, aby podkreślić zgodny z naturą charakter tego miejsca.
Pochówki w ogrodzie pamięci będą odbywać się wyłącznie w biodegradowalnych urnach. Zgodnie z ideą tego miejsca, prochy zmarłych będą składane do ziemi bez tradycyjnych nagrobków, płyt, wieńców czy wiązanek kwiatowych. Upamiętnienie zmarłych będzie dyskretne - na tabliczkach przed wejściem do ogrodu. Symboliczne znicze czy kwiaty będzie można składać przy tych tablicach.
Pomysł na powstanie ogrodu pamięci w Opolu zainspirowany został podobnymi kwaterami funkcjonującymi już w innych polskich miastach. W Poznaniu, od lat dziewięćdziesiątych, funkcjonują ogrody, a ostatnio także lasy pamięci, które oferują naturalne pochówki w leśnych przestrzeniach cmentarzy. W Opolu inicjatywa ta nabiera kształtu na nowej części cmentarza, oferując mieszkańcom alternatywę dla tradycyjnych form pochówku - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zarządu Zakładu Komunalnego, administrator cmentarza.
Ogród pamięci w Opolu to innowacyjny krok w kierunku bardziej ekologicznych i naturalnych form upamiętniania zmarłych. Minimalistyczny design, brak tradycyjnych pomników oraz biodegradowalne urny to elementy, które wpisują się w globalny trend ekologicznego pochówku. Jest to również wyraz troski o środowisko, a także oferta dla osób, które pragną, aby ich ostatnie miejsce spoczynku było zgodne z duchem natury.
Należy jednak zaznaczyć, że ogród pamięci to jedynie propozycja. Natomiast w dalszym ciągu niczym nieograniczone i zachowane są tradycyjne formy pochówku. Ciała zmarłych nadal mogą być składane w tradycyjnych grobach ziemnych czy murowanych, a szczątki pochodzące ze spopielenia zwłok mogą być pochowane w kolumbariach, jak również w grobach ziemnych i murowanych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gosia Kefir: Napisała postów [1388], status [stały bywalec]
Nawet psa tak nie pochowam. Bezimienne mogiły już były w Auschwitz, Katyniu itp. W******ć z lewactwem.