• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 313
    • Dodano: 2024-10-22 / 08:31
    • Komentarzy: 0

    Czas tylko do końca października. ZUS apeluje do studentów z rentą rodzinną

    (Fot. Archiwum)

    Zaświadczenie z uczelni o kontynuowaniu nauki - taki dokument powinni dostarczyć do ZUS-u studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, a nie chcą stracić świadczenia za październik. Do zaświadczenia powinni dostarczyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia. Mają na to czas do końca tego miesiąca.

    Renta na konkretny okres

    Renta rodzinna to świadczenie, które może otrzymywać dziecko po śmierci rodzica. Przysługuje do ukończenia przez nie 16. roku życia, albo do 25. roku życia (lub do końca roku akademickiego, jeżeli osiągnięcie wieku przypada na ostatni rok studiów) pod warunkiem, że nadal się uczy. Studenci, którzy skończą 25 lat na ostatnim roku studiów, mogą dostawać rentę aż do jego zakończenia.

    - Kontynuowanie nauki przez studenta powinno być potwierdzone zaświadczeniem
    z uczelni. Bardzo często jest wydawane na najbliższy rok szkolny bądź akademicki ale również na cały programowy czas nauki. ZUS wypłaca rentę rodzinną za okres wskazany w zaświadczeniu - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS
    w województwie opolskim.

    Jeżeli uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki (np. pięcioletnie studia) to ZUS będzie wypłacał świadczenie przez cały ten czas. Może jednak w każdej chwili sprawdzić, czy żak faktycznie studiuje. Gdy w zaświadczeniu nie został wskazany całkowity termin trwania nauki, ale konkretne daty, to aby renta była wypłacana bez przerwy, należy najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS-u wniosek o dalszą wypłatę renty wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki.

    Przerwa w nauce

    Żeby nie stracić październikowego świadczenia, nie warto zwlekać z dostarczeniem niezbędnych dokumentów. Wypłata renty rodzinnej przysługuje od miesiąca złożenia wniosku wraz z zaświadczeniem. Jeśli student spóźni się i dokumenty złoży dopiero w listopadzie, wtedy rentę rodzinną za październik straci.

    - Osoby pobierające rentę rodzinną muszą też pamiętać, aby poinformować ZUS
    o wcześniejszym przerwaniu lub zakończeniu nauki. Brak takiej informacji spowoduje, że renta będzie nadal wypłacana i pobierana przez nieuprawnioną osobę. Nienależnie pobrane świadczenie trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami - dodaje Sebastian Szczurek z opolskiego oddziału ZUS.

    Gdy prawo do renty rodzinnej ma kilka osób w rodzinie, to świadczenie jest na nie dzielone w równych częściach. W sytuacji, gdy prawo do renty ma jedna osoba, otrzyma 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Dla dwóch uprawnionych osób wysokość renty wyniesie 90 proc. świadczenia do podziału, a dla trzech i więcej osób - do podziału będzie 95 proc. świadczenia.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".