- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 597
- Dodano: 2024-10-23 / 10:00
- Komentarzy: 0
NFZ przypomina o ważnej kwestii ubezpieczeń zdrowotnych
Minął już prawie miesiąc od rozpoczęcia roku akademickiego w całej Polsce. W związku z tym Opolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina o niezwykle ważnej kwestii ubezpieczeń zdrowotnych.
Student, który nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny. Wówczas zgłoszenia dokonuje rodzic lub współmałżonek rodzica. Jeśli jednak oni sami nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu ani w Polsce ani w innym kraju UE/EFTA, mogą to zrobić dziadkowie.
Student może być zgłaszany do ubezpieczenia w ten sposób tylko do 26 roku życia. Są jednak od tej reguły odstępstwa. Wiek nie ma znaczenia w przypadku studentów:
z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
w związku małżeńskim - wówczas są zgłaszani do ubezpieczenia zdrowotnego przez swojego współmałżonka (który sam ma obowiązkowe ubezpieczenie).
Dopiero, gdy te możliwości się wyczerpią, uczelnia na wniosek studenta zgłasza go do ubezpieczenia zdrowotnego.
Wielu uczniów i studentów w okresie wakacji podjęło pracę. Z tego tytułu zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez swojego pracodawcę. Natomiast po zakończeniu pracy sezonowej zostali przez pracodawcę wyrejestrowani z ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego też NFZ przypomina studentom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców, że podjęcie przez nich pracy w okresie studiów lub wakacji oznacza: automatyczną utratę statusu uprawnionego członka rodziny.
Dlaczego? Osoba, która ma własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego nie może być jednocześnie zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny.
W takiej sytuacji status członka rodziny wygasa z dniem uzyskania własnego tytułu.
Aby znowu skorzystać z bezpłatnego leczenia, student musi ponownie zostać zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny.
Rodzice, który zgłosili dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego muszą jak najszybciej poinformować o tym płatnika składek (np. pracodawcę, ZUS, KRUS).
Powyższe nie dotyczy uczniów i studentów do ukończenia 26 roku życia, którzy zawarli umowy zlecenia. Nie podlegają oni ubezpieczeniom społecznym i nie powinni być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego z tego tytułu. Wystarczy zgłosić zleceniodawcy status ucznia/studenta. Wtedy zgłoszenie jako członek rodziny nie zostanie wygaszone.
Warto pamiętać, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę wyższą, wygasa po upływie 4 miesięcy od ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów.
Opolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia do korzystania z portalu Internetowego Konto Pacjenta (IKP).
Jest tam możliwość bieżącego monitorowania statusu ubezpieczenia oraz przeglądania informacji dotyczących udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej, wystawionych recept i skierowań. Dostęp do portalu IKP jest możliwy za pomocą profilu zaufanego. Można go założyć przez Internet w swoim banku albo w urzędzie, np. podczas osobistej wizyty u nas przy ulicy Ozimskiej 72.
Studenci zagraniczni
Studenci pochodzący z krajów Unii Europejskiej lub EFTA mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych na zasadach wynikających z przepisów o koordynacji. Jako dowód objęcia uprawnieniami należy bezpośrednio w placówce medycznej okazać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ - wydaną przez instytucję ubezpieczeniową w kraju, w którym zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego.
Natomiast studenci pochodzący spoza państw UE/EFTA, mogą podpisać w oddziale NFZ umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne i opłacać składkę z tego tytułu bądź korzystać z innych komercyjnych rozwiązań poza NFZ.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.