• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 2449
    • Dodano: 2024-10-24 / 15:47
    • Komentarzy: 0

    Strażacy podsumiowali działania powodziowe na terenie województwa opolskiego

    Ponad miesiąc minął od pierwszych interwencji związanych z działaniami powodziowymi na Opolszczyźnie, które to spowodowane były intensywnymi opadami deszczu.

    Pierwsze działania rozpoczęły się 10 września 2024 roku, gdzie jednostki ochrony przeciwpożarowej prewencyjnie działały w związku z zabezpieczeniem domostw w kilku miejscach Opolszczyzny. W związku z niekorzystnymi prognozami meteorologicznymi oraz hydrologicznymi podniesiono stany osobowe we wszystkich stanowiskach kierowania komendantów powiatowych i miejskiego Państwowej Straży Pożarnej na terenie naszego województwa. Strażacy monitorowali sytuację na ciekach i zbiornikach w swoich powiatach.

    Pierwsze zastępy Państwowej Straży Pożarnej spoza województwa opolskiego wsparły strażaków z Opolszczyzny już 13 września podczas działań w Głuchołazach.

    Szczytowo, działania powodziowe - zabezpieczenia obiektów i miejscowości, ewakuacja mieszkańców aż po usuwanie skutków wielkiej wody - prowadzone były w 7 powiatach.
    15 września 2024 roku na terenie województwa opolskiego zaangażowanych było blisko 3230 strażaków PSP i OSP oraz 565 pojazdów i jednostek sprzętowych. To dzień, w którym najwięcej strażaków pracowało przy działaniach powodziowych.

    Łącznie do 4 października br. zaangażowanych w działania było 5162 pojazdy PSP i OSP w sile 9 297 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 15 377 strażaków z jednostek ochotniczych straży pożarnych. W ramach tych sił, 1295 pojazdów w sile 5859 strażaków Państwowej Straży Pożarnych było zaangażowanych w działania spoza terenu województwa opolskiego - niemal z całej Polski.
    W ramach odwodu operacyjnego Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP do działań skierowano wielokrotnie kompanie gaśnicze oparte o jednostki OSP województwa opolskiego. We wszystkich działaniach zaangażowanych było 240 pojazdów OSP w sile 1360 druhen i druhów OSP.
    W sumie strażacy zrealizowali na dzień dzisiejszy ponad 3500 interwencji związanych z działaniami powodziowymi.

    Na wniosek wojewody opolskiego Moniki Jurek i po konsultacjach z premierem Donaldem Tuskiem, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak powołał pełnomocników, którzy przejęli zarządzanie kryzysowe w:

    mieście i gminie Głuchołazy - st. bryg. Arkadiusz Kuśmierski,
    mieście i gminie Lewin Brzeski - bryg. Dariusz Kulawinek.

    Działania podjęto w związku z nadzwyczajną skalą zdarzenia i miały one na celu wsparcie włodarzy gmin przy koordynacji działań w zakresie zarządzania kryzysowego. Pełnomocnicy zostali wsparci sztabami, początkowo oficerami PSP spoza województwa opolskiego a następnie oficerami z Opolszczyzny. Do Głuchołaz oraz Lewina Brzeskiego skierowano ponadto dodatkowe samochody dowodzenia i łączności na potrzeby wsparcia przedmiotowych sztabów.
    Pełnomocnicy pełnili swoje funkcje do 15 października 2024 roku.

    Na dzień dzisiejszy strażacy nadal prowadzą działania związane z usuwaniem skutków powodzi na terenie województwa opolskiego.

    W imieniu strażaków i mieszkańców województwa opolskiego, bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc i udzielone wsparcie w działaniach powodziowych przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhen i druhów jednostek OSP z terenu całej Polski.



    Opracowanie: kpt. Łukasz Nowak rzecznik prasowy OKW PSP
    Zdjęcia: kpt. Łukasz Nowak, bryg. Marcin Betleja, bryg. Rafał Podlasiński, st. kpt. Paweł Kolera, kpt. Marcin Muskała, kpt. Przemysław Zenderowski, asp. Jan Połacik, st. ogn. Marcin Herok, st. str. Noemi Biel, str. Marcin Waszkiewicz.

    Zdjęcie (1/23)

    (Fot. KP PSP)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".