- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1221
- Dodano: 2024-10-26 / 09:44
- Komentarzy: 1
Zmiana czasu. Pośpimy dłużej. A co o tym sądzą Polacy?
W nocy z 26 na 27 października cofniemy zegary z godziny 3:00 na 2:00, przechodząc na czas zimowy. Dzięki temu zyskamy dodatkową godzinę snu.
Zmiana czasu odbywa się w całej Unii Europejskiej zgodnie z dyrektywą z 2001 roku. Czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca, kiedy następuje przejście na czas letni. Chociaż wiele osób negatywnie ocenia konieczność dostosowywania zegarów, prace nad całkowitą rezygnacją ze zmiany czasu na poziomie unijnym zostały wstrzymane jeszcze przed pandemią.
Z danych sondażowych wynika, że niemal 70% Polaków chciałoby utrzymania jednego, stałego czasu przez cały rok. Dla porównania, w 2018 roku aż 84% Europejczyków w konsultacjach publicznych poparło taki pomysł, a Komisja Europejska zaproponowała wówczas zakończenie sezonowych zmian czasu. Jednak prace nad projektem utknęły w obliczu pandemii COVID-19 i sprzeciwów części państw członkowskich.
Zmiana czasu - koszty i wpływ na zdrowie
Regularna zmiana czasu może negatywnie wpływać na zdrowie i codzienne funkcjonowanie, zakłócając naturalny rytm dobowy. Współczesne badania wykazują, że koszty związane z przesunięciami godzin mogą być zauważalne w wielu sektorach gospodarki, w szczególności w logistyce oraz systemach elektronicznych, gdzie zmiany godzin wymagają dodatkowych nakładów na dostosowanie systemów operacyjnych.
Pomysł sezonowej zmiany czasu został wprowadzony w XX wieku, głównie jako sposób na oszczędzanie energii podczas kryzysów ekonomicznych, ale współczesne badania sugerują, że efekt energetyczny takich zmian jest ograniczony. Japonia, która zrezygnowała z przesuwania zegarów już w 1951 roku, oszacowała, że utrzymanie jednego czasu zmniejszyłoby emisję CO2 i ograniczyło zużycie paliwa, co dodatkowo wpływa na poprawę jakości życia.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
chrząszcz: Napisał postów [5433], status [VIP]
jedna godzina odpowiada 15 stopniom długości geograficznej, Opole jest na ok.19 południku czyli GMT+1 ... i tak mogłoby zostać cały rok