• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 1300
    • Dodano: 2024-11-01 / 12:00
    • Komentarzy: 0

    Listopad miesiącem badań profilaktycznych nowotworów męskich

    (Fot. Gov.pl)

    Listopad to czas, kiedy na całym świecie zwraca się uwagę na profilaktykę nowotworów męskich, takich jak rak prostaty i rak jąder. W Polsce, gdzie świadomość mężczyzn o potrzebie regularnych badań profilaktycznych wciąż jest niska, to szczególnie ważny temat. Akcje, kampanie informacyjne i wsparcie dla mężczyzn mają na celu przełamanie bariery strachu, wstydu oraz stereotypów związanych z dbaniem o zdrowie.

    Nowotwory męskie - cichy wróg

    Nowotwory męskie, szczególnie rak prostaty, stanowią jedno z największych zagrożeń dla zdrowia mężczyzn w Polsce. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rocznie diagnozuje się ponad 15 tysięcy przypadków raka prostaty, a śmiertelność w wyniku tej choroby wciąż rośnie. Rak jąder, choć mniej powszechny, jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn w wieku 20-39 lat.

    Eksperci alarmują, że wiele przypadków można by wykryć we wczesnym stadium, gdyby mężczyźni regularnie poddawali się badaniom profilaktycznym. Wczesne wykrycie zwiększa szanse na pełne wyleczenie i minimalizuje ryzyko powikłań. Niestety, wielu mężczyzn wciąż unika badań - często z powodu strachu przed diagnozą lub z powodu braku wiedzy na temat choroby.

    Niska świadomość i strach przed diagnozą

    Jednym z największych wyzwań w Polsce jest niski poziom świadomości na temat potrzeby regularnych badań. Wielu mężczyzn uważa, że jeśli nie odczuwają żadnych dolegliwości, są zdrowi, co niestety często okazuje się złudne. Nowotwory męskie we wczesnych stadiach mogą rozwijać się bezobjawowo, co sprawia, że ich wykrycie jest trudne bez regularnych badań.

    Dodatkowo, według badań, mężczyźni częściej niż kobiety zwlekają z wizytą u lekarza. W kulturze polskiej wciąż pokutuje przekonanie, że mężczyzna powinien być "twardy" i "nie chorować". To sprawia, że wielu z nich bagatelizuje objawy lub unika badań ze względu na obawy przed oceną społeczną. To błędne myślenie kosztuje jednak życie tysięcy mężczyzn rocznie, którzy trafiają do specjalistów dopiero wtedy, gdy choroba jest zaawansowana.

    Listopadowe kampanie - Movember i inne inicjatywy

    Jednym z symboli listopadowych działań profilaktycznych jest międzynarodowa kampania Movember, która poprzez zachętę do zapuszczania wąsów przypomina o profilaktyce nowotworów męskich. W Polsce akcja ta zyskuje coraz większą popularność, ale eksperci podkreślają, że potrzeba większego zaangażowania i zrozumienia, dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne.

    W ramach działań profilaktycznych w listopadzie organizowane są bezpłatne badania PSA (markera nowotworowego stosowanego do wykrywania raka prostaty) oraz konsultacje urologiczne. Organizacje zdrowotne zachęcają również mężczyzn do samobadania jąder, co może pomóc we wczesnym wykryciu niepokojących zmian.

    Wczoraj w Opolu odbyła się konferencja prasowa Marszałka Województwa Opolskiego Szymona Ogłazy, który oficjalnie zachęcił opolskich mężczyzn do wykonania badań, w ramach akcji "Masz jaja idź na badania".

    - Wielu mężczyzn nie dba o to, nie wykonuje kontrolnych badań. Nie wiadomo czemu. Jest na ten temat wiele teorii, jednak wierzę, że takie akcje jak ta pomogą nam pobudzić świadomość wśród mężczyzn. Nie bez powodu jest tak znaczna różnica średniej wieku u kobiet i mężczyzn z korzyścią dla kobiet - mówi Ogłaza podczas konferencji prasowej.

    Apel do mężczyzn - badania ratują życie

    Lekarze i specjaliści zachęcają mężczyzn do przełamania strachu i wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Badania PSA, konsultacja urologiczna czy samobadanie jąder to proste kroki, które mogą uratować życie. W Polsce liczba przypadków nowotworów męskich niestety rośnie, ale wczesna diagnoza i leczenie dają ogromne szanse na pełne wyleczenie.

    Listopad to dobry moment, aby mężczyźni podjęli decyzję o swoim zdrowiu i wykonali pierwsze lub kolejne badania kontrolne. Profilaktyka to klucz do zdrowia - warto poświęcić chwilę na badania, by żyć długo i zdrowo.

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".