Czym jest badanie USG oka?
USG oka, czyli badanie ultrasonograficzne, polega na wykorzystaniu fali ultradźwiękowej o odpowiedniej częstotliwości - zazwyczaj mowa tutaj o średniej lub dużej częstotliwości. Ultradźwięki wysyłane przez urządzenie przenikają przez struktury gałek ocznych, co umożliwia zbadanie kondycji oczu w jednej z ich płaszczyzn.
Wykonanie tego badania daje możliwość sprawdzenia stanu i kondycji nie tylko samej gałki ocznej, ale i oczodołów. Ocenie podlega ich struktura, możliwość wykonywania ruchu, stan naczyń krwionośnych znajdujących się w oczach i oczodołach, a także kondycja zdrowotna siatkówki, twardówki, ciała szklistego czy nerwu wzrokowego.
W zależności od problemu zdrowotnego pacjenta lekarz wybiera odpowiedni rodzaj badania USG. Do najczęściej wykonywanych badań USG oka należą:
- Prezentacja B - do oceny struktur siatkówki i ciała szklistego,
- UBM - do oceny przedniego odcinka oka,
- Prezentacja A - do precyzyjnych pomiarów oka przydatna zwłaszcza w planowaniu operacji zaćmy.
Jak przebiega badanie USG gałek ocznych?
Okulista decyduje o tym, czy pacjent powinien zgłosić się na omawiane badanie. W dniu jego przeprowadzenia ważne jest, aby pacjent nie nosił soczewek kontaktowych oraz zrezygnował z ewentualnego makijażu. Badanie jest bezbolesne i zwykle trwa kilka minut
Standardowo podczas badania na zamknięte powieki aplikowany jest odpowiedni żel, zwiększający przewodnictwo fal ultradźwiękowych, a następnie do zamkniętej powieki przykładana jest głowica aparatu. Jeżeli lekarz zdecyduje o badaniu w Prezentacji A, to oko znieczulane jest kroplami i badanie odbywa się na otwartym oku.
W trakcie badania pacjent będzie na bieżąco informowany, w jakim kierunku ma patrzeć drugim okiem.
Kiedy przeprowadza się ultrasonografię oka?
USG gałek ocznych jest badaniem, które wykonuje się w rozszerzonej diagnostyce różnych problemów zdrowotnych oczu. Najczęściej jest procedurą stosowaną podczas diagnozowania odwarstwienia siatkówki, zwyrodnienia plamki żółtej w oku, guzów wewnątrzgałkowych, ciał obcych zalegających w oku i urazów. Umożliwia także oszacowanie progresji nowotworów oczu i zmian o charakterze krwotocznym.
Badanie ultrasonograficzne jest zlecane pacjentom, u których wystąpił wylew krwi do ciała szklistego lub diagnozuje się stany zapalne twardówki.
Ważnym elementem tego badania jest możliwość dokonania oceny stanu zdrowia, funkcjonowania i uszkodzeń poszczególnych struktur oka oraz oczodołu. Jest to również procedura ułatwiająca dokonywanie pomiarów gałki ocznej czy otaczających ją mięśni.
Badanie USG wykonuje się ponadto u osób:
- chorujących na zaćmę,
- o gałkach ocznych dłuższych od standardowych,
- u których zdiagnozowano garbiaki zlokalizowane na twardówce.
Czego można spodziewać się po badaniu?
Kluczową kwestią przed przeprowadzeniem tego badania jest poinformowanie lekarza o ewentualnych uczuleniach i alergiach. Najczęściej po USG pacjenci skarżą się na zamglony obraz, który może być spowodowany przedostaniem się do gałek ocznych niewielkiej ilości żelu stosowanego przy badaniu. Biorąc pod uwagę, iż do powieki przykłada się głowicę urządzenia, można także doświadczyć delikatnego zaczerwienienia oczu. Jeżeli podczas wykonywania badania zostało użyte znieczulenie, pacjent może czuć odrętwienie oczu mijające około pół godziny po badaniu. W czasie działania znieczulenia ważne jest, aby nie dotykać oczu i ich nie pocierać.
Większe powikłania występują bardzo rzadko. Należy jedna pamiętać o tym, aby ponownie zwrócić się do lekarza, gdyby zaczerwienienie nie ustępowało lub w oku pojawiłaby się nietypowa wydzielina. Wtedy wskazane jest umówienie się na ponowną konsultację.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68621,ultrasonografia-w-prezentacji-b
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68597,ultrasonografia-w-prezentacji-a-biometria