• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 861
    • Dodano: 2024-11-08 / 10:12
    • Komentarzy: 2

    Co dalej z nauczaniem religii w szkołach? Trwają rozmowy nad zmianami

    (Fot. Pixabay)

    W czwartek, 7 listopada w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie odbyło się spotkanie Podkomisji ds. religii w szkole, działającej w ramach Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Rozmowy dotyczyły proponowanych przez Ministerstwo zmian w organizacji lekcji religii w szkołach i przedszkolach.

    Spotkanie zgromadziło przedstawicieli rządu i Episkopatu, a także ekspertów z obu stron. Celem było omówienie rozwiązań, które mogłyby wprowadzić reformy w nauczaniu religii, a jednocześnie być akceptowalne dla obu stron. W trakcie dyskusji podjęto merytoryczny dialog, podczas którego obie strony zadeklarowały wolę osiągnięcia porozumienia. W kwestiach spornych ustalono konieczność dalszych spotkań, by wypracować najlepsze rozwiązania dla polskich szkół oraz dla organizacji zajęć religijnych.

    Przedstawiciele Episkopatu, którzy wcześniej wyrażali sprzeciw wobec niektórych propozycji Ministerstwa, w tym planu łączenia uczniów z różnych klas podczas lekcji religii, zadeklarowali gotowość do kontynuacji rozmów. Zgodnie z komunikatem, obie strony podtrzymują wolę porozumienia, co daje nadzieję na wypracowanie wspólnych ustaleń dotyczących przyszłości nauczania religii.

    Kontekst zmian w nauczaniu religii

    Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad wprowadzeniem istotnych zmian w organizacji lekcji religii, które będą obowiązywać od 1 września 2025 roku. Barbara Nowacka, szefowa resortu edukacji, zapowiedziała, że od tego dnia lekcje religii zostaną zredukowane do jednej godziny tygodniowo i będą organizowane wyłącznie jako pierwsza lub ostatnia lekcja w planie zajęć. Zmiany te mają na celu efektywniejsze zarządzanie czasem i przestrzenią w szkołach, co jest szczególnie istotne w dużych placówkach.

    Nowacka wskazała również, na organizację lekcji religii w sposób międzyklasowy, co oznacza możliwość łączenia grup uczniów niezależnie od liczebności. To rozwiązanie ma pomóc w lepszej organizacji zajęć, jednak wywołało sprzeciw Kościoła katolickiego. Episkopat, w wydanym komunikacie, określił proponowane zmiany jako "krzywdzące" i "dyskryminujące", podkreślając, że łamią one prawo oświatowe oraz zasady pedagogiczne. Zdaniem przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego, bp. Wojciecha Osiala, propozycje Ministerstwa wprowadzają poważne trudności w realizacji programu lekcji religii i naruszają dotychczasowe porozumienia.

    Opinia publiczna i przyszłość lekcji religii w szkołach


    Według badań CBOS, poparcie Polaków dla nauczania religii w szkołach spada. Choć 51% badanych jest za obecnością lekcji religii w szkołach, aż 58% opowiada się za ograniczeniem jej do jednej godziny tygodniowo, a 79% ankietowanych chciałoby, aby lekcje te były organizowane na początku lub na końcu dnia szkolnego. Dodatkowo 69% respondentów sprzeciwia się uwzględnianiu oceny z religii w średniej na koniec roku.

    Spotkania Podkomisji ds. religii w szkole mają na celu wypracowanie rozwiązań, które uwzględnią te społeczne oczekiwania oraz stanowisko Kościoła katolickiego w Polsce.


    Zobacz także: Od 1 września zmiany w lekcjach religii


    Jak Polacy oceniają pomysł ograniczenia liczby lekcji religii? SONDAŻ

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-11-08 13:34:24 [46.112.71.*] id:1677246  
    tippmann: Napisał postów [7759], status [VIP] Reputacja
    Religia ze szkół powinna być wycofana i przeniesiona tak jak kiedyś było do sal katechetycznych przy kościołach

    Nick:
    Treść:
    2024-11-08 11:45:58 [217.173.202.*] id:1677240  
    pinoczet: Napisał postów [400], status [pismak] Reputacja
    NIE MA WAŻNIEJSZYCH PROBLEMÓW?

    Nick:
    Treść: