• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 642
    • Dodano: 2024-11-12 / 09:50
    • Komentarzy: 0

    ZUS: Ponad 6 tysięcy złotych dla 100-latków

    (Fot. Archiwum)

    Obecnie w województwie opolskim jest 77 osób, które otrzymuje z ZUS świadczenie honorowe. Dodatkowe pieniądze należą się każdemu kto ukończy 100 lat.

    ZUS wypłaca "premię za wiek" już od 1972 roku. Świadczenie honorowe przyznawane jest w stałej wysokości, odpowiadającej wartości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat.

    W całym kraju jest 3300 osób, które ukończyły 100 lat i więcej otrzymuje świadczenie honorowe. Zdecydowaną większość, bo 2799 osób stanowią kobiety. Mężczyzn jest w tym zacnym gronie jedynie 501. Najwięcej stulatków mieszka w wojewódzkim mazowieckim - 565, a najmniej w województwie lubuskim bo 72.

    - Obecnie świadczenie honorowe po ukończeniu stu lat życia przyznajemy w wysokości 6246,13 złotych. Ta stawka będzie obowiązywać do końca lutego przyszłego roku. Raz przyznana specjalna emerytura pozostaje się niezmienna i jest wypłacana do końca życia w tej samej kwocie. Na Opolszczyźnie otrzymuje ją 77 seniorów - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    Wysokość świadczenia honorowego przyznawanego z okazji ukończenia 100 lat życia zależy od daty urodzenia świadczeniobiorcy. Od 1 marca 2024 roku nowi stulatkowie otrzymują świadczenie w wysokości 6246,13 zł brutto. Natomiast osoby, które ukończyły 100 lat, na przykład w styczniu 2024 roku, otrzymały świadczenie honorowe w wysokości 5540,25 zł brutto.

    Osoby, które pobierają świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, aby uzyskać świadczenie honorowe. ZUS z urzędu przyzna im dodatkowe pieniądze, a wypłatę przekaże od miesiąca, w którym osoba uprawniona ukończyła 100 lat. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku seniorów, którzy nie otrzymują emerytury ani renty
    z żadnej instytucji.

    W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek, który należy złożyć w ZUS. Wniosek w imieniu stulatka może również złożyć członek rodziny.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".