- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 914
- Dodano: 2024-11-14 / 11:05
- Komentarzy: 0
Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa dwudziestka. Jakie wyrażenia zdobyły popularność??
Konkurs organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN co roku wskazuje wyrażenia popularne wśród młodzieży, często zaskakujące swoim pochodzeniem i znaczeniem. Do końca listopada internauci mogą głosować na słowo, które ich zdaniem najbardziej oddaje ducha młodzieżowej komunikacji
Lista nominowanych: co oznaczają najciekawsze wyrażenia?
Pierwsze na liście jest "aura", która odnosi się do zespołu cech, jakie wizerunkowo otaczają daną osobę. "Mieć aurę" to wyrażenie pozytywnej opinii o kimś, a punkty aury można w popularnym slangu "zdobywać" lub "tracić" w zależności od swojego zachowania. W podobnym kontekście internetowym młodzież stosuje też "azbest", co w żartobliwy sposób odnosi się do niedoskonałości budowlanych, problemów związanych z tzw. "patodeweloperką".
Kolejne wyrażenie, "bambik", pochodzi ze świata gier online, szczególnie popularne wśród graczy "Fortnite'a". Jest to określenie osoby niedoświadczonej, słabszej od innych uczestników rozgrywki, często prześmiewczo wytykanej jako "nieudacznik". Również pejoratywne "brainrot" oznacza treści rozrywkowe tworzone na TikToku, szczególnie te, które są określane jako "niemające znaczenia" czy wręcz "gnijące mózg".
Słowo "brat", które trafiło na listę, opisuje osobę niezależną, buntowniczą i przekraczającą społeczne konwencje. Używane ironicznie, nawiązuje do albumu piosenkarki Charli XCX. Inne wyrażenie, które zdobyło popularność w internecie, to "cringe", oznaczające coś, co budzi zażenowanie lub niesmak. Powstało od angielskiego czasownika "cringe", czyli "wzdrygnąć się", i znajduje zastosowanie zarówno jako przymiotnik "cringe'owy", jak i czasownik "krindżować".
Jednym z najczęściej cytowanych słów jest "czemó", które, jak podają źródła, zyskało popularność dzięki rozmowie graczy "Fortnite'a" na TikToku, gdzie wyrażenie "czemu?" wywołało falę żartów i zostało przekształcone. Równie ciekawe jest "delulu" (od angielskiego "delusional"), stosowane jako określenie osoby oderwanej od rzeczywistości lub obsesyjnie skupionej na jakimś punkcie.
W plebiscycie znalazły się też inne anglicyzmy. "Fr/FR" to skrót od "for real", który wyraża aprobatę, a "glamur" odnosi się do modnych stylizacji lub ubrań w cętki, nawiązując do popularnych trendów na TikToku. "GOAT" (akronim "Greatest of All Time") jest używany w odniesieniu do osób wyróżniających się w danej dziedzinie, np. sportowców.
Wyzwania TikTokowe i internetowe slogany
Kolejne słowo to "oi oi oi baka" - zaczerpnięte z kultury anime zawołanie, które internauci powiązali z wyzwaniami w miejscach publicznych, gdzie młodzi ludzie mają odwagę krzyczeć to zawołanie w miejscach publicznych. Słowo "oporowo" oznacza natomiast wykonywanie czegoś z pełnym zaangażowaniem, "do oporu".
Na liście pojawiło się też słowo "rizz", które opisuje osobę o charyzmie, atrakcyjną w oczach innych, szczególnie pod kątem relacji interpersonalnych. Jest też "sigma", jako określenie osoby sukcesu, która działa na własnych zasadach i stroni od okazywania słabości. "Skibidi" zdobyło popularność za sprawą memów i viralowych nagrań, które przedstawiają ruchy z serii filmów o "skibidi toilet".
Ostatnie na liście "slay" to anglicyzm używany do wyrażenia podziwu lub określenia czegoś imponującego, a "womp womp" wyraża brak zainteresowania rozmową lub rozczarowanie.
Pełna lista wraz z definicjami dostępna jest na stronach Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży. Do końca listopada można oddać swój głos na stronie organizatora, a wyniki plebiscytu oraz laureat Nagrody Jury zostaną ogłoszone na początku grudnia.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.