- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 551
- Dodano: 2024-11-15 / 08:24
- Komentarzy: 0
Województwo Opolskie stawia na rozwój nauczycieli i uczniów. Dwa nowe projekty rozpoczęte
Samorząd Województwa Opolskiego zrealizuje dwa projekty dotyczące wsparcia uczniów szkół ponadpodstawowych - zarówno tych branżowych, jak i ogólnych. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyła się konferencja dla dyrektorów szkół ponadpodstawowych oraz naczelników oświaty z regionu na temat szczegółów nowych form wsparcia edukacji.
Opolskie Centrum Edukacji rozpoczęło realizację projektów pn. "Kompetentne
i kreatywne kształcenie ogólne" oraz "Opolskie szkolnictwo zawodowe" o łącznej wartości prawie 40 milionów złotych, przy poziomie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa na poziomie ponad 36 milionów złotych. Ich realizacja potrwa do 2026 r. - Te projekty to połączenie śląskiej pracowitości, pragmatyzmu, ale i wsparcia merytorycznego na najwyższym poziomie - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałkini województwa.
"Kompetentne i kreatywne kształcenie ogólne"
To pierwszy w historii samorządu województwa projekt skierowany do uczniów i nauczycieli ponadpodstawowych szkół ogólnych z naszego regionu, który ma na celu dostosowanie umiejętności i kwalifikacji zawodowych uczniów do potrzeb lokalnego rynku pracy. Wcześniej realizowane były zadania polegające głównie na doposażaniu placówek.
Wartość projektu to 11,7 mln zł. Finansowanie pochodzi z Unii Europejskiej (10 mln zł), budżetu państwa (588 tys zł), a także z wkładu własnego Samorządu Województwa Opolskiego (1,1 mln zł). Działania odbędą się poprzez wspieranie równego dostępu do dobrej jakości i włączającego kształcenia obejmującego 3360 uczniów oraz 350 nauczycieli z 42 szkół licealnych.
Projekt zakłada stworzenie na terenie szkół Laboratoriów Kariery oraz udzielenie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego. Planowana jest organizacja wyjazdowych kursów kariery i rozwoju, podczas których uczniowie nabędą kompetencje kluczowe niezbędne na rynku pracy m.in.: umiejętności autoprezentacji, pracy w grupie, radzenia sobie ze stresem, analitycznego myślenia. Projekt zakłada również organizację zajęć pozalekcyjnych dla uczniów rozwijających ich zainteresowania i pasje oraz dających możliwość poszerzenia wiedzy i umiejętności, np. z IT, grafiki, architektury, nauk ścisłych i humanistycznych.
W ramach projektu odbędzie się również wydarzenie edukacyjne, które umożliwi nawiązanie współpracy uczniów i nauczycieli z lokalnymi przedsiębiorstwami oraz uczelniami wyższymi. - Dodatkowo uczniowie wezmą udział w pozaszkolnych kursach kwalifikacyjnych i kompetencyjnych, pozwalających im rozwijać umiejętności przydatne na rynku pracy tj.: barista, operator dronów, fotograf, itp. - wymienia Bartłomiej Piechaczek, wicedyrektor Opolskiego Centrum Edukacji.
Wsparcie nauczycieli obejmie organizację studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki specjalnej, warsztatów oraz szkoleń dla kadry pedagogicznej, które przyczynią się do podniesienia kwalifikacji i kompetencji zawodowych oraz poprawią jakość pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzięki realizacji projektu uczniowie i nauczyciele będą lepiej przygotowani do wyzwań współczesnego rynku pracy - mówi wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.
Opolskie szkolnictwo zawodowe
To z kolei kontynuacja dobrze znanych projektów na rzecz szkolnictwa branżowego, które zdążyły stać się marką naszego regionu w kraju. - Samorząd Województwa Opolskiego od lat wspiera uczniów w ich drodze do wykonywania wybranego zawodu poprzez parowanie
z pracodawcami w ramach płatnych staży oraz uposażaniu w nowe kwalifikacje i kompetencje - zaznacza Bartosz Medyk, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO. W tej edycji to projekt o łącznym budżecie ponad 28 milionów złotych, z czego dofinansowanie wynosi 25,5 miliona złotych, a jest on odpowiedzią na potrzeby edukacyjne i zawodowe regionu, dostosowując kwalifikacje zawodowe młodzieży do wymogów rynku pracy. Oferowane stypendium stażowe dla ucznia będzie wynosiło 3.008 zł za 160 godzin pracy.
- Celem projektu jest wsparcie uczniów, nauczycieli i placówek kształcenia zawodowego w regionie, aby zapewnić uczniom dostęp do wysokiej jakości edukacji zawodowej, odpowiadającej na bieżące potrzeby rynku pracy. Szczególna uwaga została poświęcona także osobom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, co pozwala na włączające i dostępne kształcenie - wymienia Ireneusz Podolak, dyrektor Opolskiego Centrum Edukacji.
Dla uczniów przewidziano szereg inicjatyw, w tym doradztwo zawodowe w Szkolnych Punktach Informacji i Kariery (SzPIK), umożliwiające uczniom świadomy wybór ścieżki zawodowej. Ponadto 3500 uczniów ma szansę na odbycie płatnych staży w nowoczesnych firmach, które stanowią doskonałe przygotowanie do przyszłego zawodu.
W ramach dodatkowych form kształcenia zawodowego organizowane są kursy zawodowe, warsztaty w Laboratorium Branżowym Opolskiego Centrum Edukacji oraz zajęcia w laboratoriach szkół wyższych. Uczniowie mają także możliwość uczestniczenia w wyjazdach studyjnych na targi branżowe, wizytach u lokalnych pracodawców oraz w obozach naukowych, które wspierają ich rozwój zawodowy i umiejętności praktyczne.
Dla nauczycieli i kadry zespołów szkół kształcenia zawodowego przewidziano programy doskonalenia zawodowego, w tym studia podyplomowe, kursy i staże branżowe. Kadra uczestniczy również w konferencjach, warsztatach oraz zajęciach w laboratoriach, co pozwala jej dostosować swoje kompetencje do aktualnych potrzeb dydaktycznych.
Zdjęcie (1/8)
(Fot. UMWO)
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.