• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1474
    • Dodano: 2024-11-15 / 19:29
    • Komentarzy: 0

    Ostatnia szansa na badania w ramach Programu Profilaktyka 40 PLUS

    (Fot. Pixabay)

    Program Profilaktyka 40 PLUS, umożliwiający osobom powyżej 40. roku życia wykonanie bezpłatnych badań diagnostycznych, potrwa do końca 2024 roku. Na Opolszczyźnie wzięło w nim już udział prawie 100 tys. osób.

    Program Profilaktyka 40 PLUS, zainicjowany przez Ministerstwo Zdrowia w lipcu 2021 roku, oferuje kompleksowe pakiety badań dostosowane do wieku i płci pacjentów. Mogą wziąć w nim udział wszyscy obywatele powyżej 40. roku życia, bez górnego limitu wiekowego - w badaniach uczestniczyły osoby mające ponad 100 lat. Program jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i zapewnia bezpłatny dostęp do badań do końca bieżącego roku.

    Badania są przyznawane na podstawie ankiety zdrowotnej, którą należy wypełnić online poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mobilną mojeIKP. Ankieta znajduje się w zakładce "Profilaktyka" i na jej podstawie system automatycznie wygeneruje e-skierowanie na badania. E-skierowanie można też uzyskać, wypełniając ankietę w placówkach medycznych realizujących program. Po wypełnieniu ankiety e-skierowanie jest wystawiane w ciągu dwóch dni roboczych, a badania można wykonać w jednym z 38 punktów na terenie Opolszczyzny. Do udziału w programie potrzebny jest jedynie dowód osobisty.

    Pakiety badań dla pań i panów

    Pakiet badań dla kobiet obejmuje m.in.: morfologię krwi, profil lipidowy, poziom glukozy, próby wątrobowe, poziom kreatyniny, kwasu moczowego oraz badania moczu i kału. Mężczyźni, oprócz badań wymienionych w pakiecie kobiecym, mogą także wykonać test PSA - badanie antygenu specyficznego dla prostaty. Wszyscy uczestnicy programu mogą dodatkowo skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego oraz pomiarów antropometrycznych, takich jak masa ciała, wzrost i wskaźnik BMI.

    Program umożliwia wykonanie ponownych badań po upływie 12 miesięcy od realizacji poprzedniego e-skierowania. Po upływie roku skierowanie jest wystawiane automatycznie, bez konieczności ponownego wypełniania ankiety. Procedura uzyskania i realizacji e-skierowania pozostaje taka sama.

    Program Profilaktyka 40 PLUS to cenna inicjatywa pozwalająca na wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych u osób po 40. roku życia, co umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia i poprawę ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".