- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 890
- Dodano: 2024-11-17 / 19:05
- Komentarzy: 0
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka - Bal Wcześniaka w klimacie "Dookoła świata"
Fot. Kliniczne Centrum Neonatologii
W Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony 17 listopada przypomniano o wyzwaniach i nadziejach związanych z przedwczesnymi narodzinami. W Opolu, po raz piąty, Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii zorganizowało Bal Wcześniaka , a budynek szpitala rozświetlił się na fioletowo, by podkreślić ten wyjątkowy dzień.
Bal Wcześniaka odbył się 16 listopada w Studenckim Centrum Kultury w Opolu i zgromadził około 120 dzieci oraz ich rodziców, a także pracowników szpitala przy ul. Reymonta, którzy wspierają najmłodszych pacjentów od ich pierwszych dni życia. W tym roku impreza miała motyw przewodni "Dookoła świata". Maluchy i ich rodziny bawiły się przy dźwiękach muzyki, kolorowych strojach i wspólnym śpiewaniu. Nie zabrakło także fioletowego tortu - w kolorze, który symbolizuje Światowy Dzień Wcześniaka i przypomina o wsparciu dla tych najmniejszych, a często najbardziej dzielnych pacjentów.
Wcześniak to dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży. Przedwczesne narodziny oznaczają wiele wyzwań zdrowotnych - narządy, takie jak płuca czy serce, mogą nie być w pełni wykształcone, co wymaga specjalistycznej opieki medycznej. Statystyki wskazują, że co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie. W opolskim szpitalu każdego roku przychodzi na świat ponad 300 wcześniaków.
Dr Anna Chirowska-Adamczyk, kierująca Oddziałem Klinicznym Neonatologii, wyjaśnia, że Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest po to, by zwiększać świadomość na temat wcześniactwa. - Wcześniak nie wykształcił jeszcze w pełni swoich narządów. Im bardziej niedojrzałe dziecko, tym większe problemy zdrowotne mogą się pojawić - tłumaczy. Dodaje również, że Bal Wcześniaka to szczególna okazja, by świętować, ale i podziwiać, jak dzieci, które kiedyś walczyły o życie, rozwijają się i rosną.
Na balu obecna była także wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, która podkreśliła, że taka inicjatywa jest potrzebna, by zwrócić uwagę na dodatkową opiekę, jakiej wymagają wcześniaki. - Bal wcześniaka to powód do radości, że te urodzone przedwcześnie dzieci są z nami. To też zwrócenie uwagi na to, że potrzebna jest im większa troska - mówiła Donath-Kasiura.
Przykładem radości i wyzwań życia z wcześniakami są Antoś i Franio, bliźniaki Iwony i Michała Kurasiów. Chłopcy urodzili się w 33. tygodniu ciąży, ważąc 1700 i 1800 gramów, i na szczęście szybko doszli do zdrowia. - Chociaż urodzili się przedwcześnie, byli w dobrej formie - mówi pani Iwona. Rodzice podkreślają, że wychowanie bliźniaków to spore wyzwanie, ale także źródło codziennej radości- Są ciekawscy świata, wszędzie wejdą, są pełni energii i pokazują pazurki - dodają z uśmiechem.
Szpital w Opolu już od piątku świętował Dzień Wcześniaka, rozświetlając swoje budynki na fioletowo, aby przypomnieć o problemach i potrzebach najmłodszych pacjentów. Bal Wcześniaka i inne inicjatywy związane z tym dniem to także okazja do budowania świadomości, wsparcia oraz wzmacniania więzi między rodzicami, którzy nierzadko potrzebują informacji, wsparcia i przewodnictwa w trudnym okresie po narodzinach wcześniaka.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.