• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 2413
    • Dodano: 2024-11-17 / 16:00
    • Komentarzy: 4

    Wapowanie - "sport" nastolatków

    (Fot. PAP Zdrowie)

    Wapowanie oznacza wdychanie i wydychanie, czyli inhalowanie się aerozolem, który jest emitowany przez e-papieros. E-papieros składa się z baterii, zasobnika, czyli kartridża, a w nim grzałki (atomizera) oraz płynu (e-liquidu).

    "W zasadzie mamy już piątą generację e-papierosów. Mogą mieć one różną budowę, kształt. Różnie też wyglądają. Zaczęło się od e-papierosów, które przypominają tradycyjne papierosy z tytoniem, ale później pojawiło się dużo innych rodzajów - od bardzo małych, służących do jednodniowego używania aż po takie, które można używać prawie cały tydzień" - tłumaczył podczas konferencji pt. "Uzależnienia 2024" prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar.

    Ekspert zwrócił też uwagę, że jeden e-papieros w tej chwili może zawierać nawet ok. 650 mg nikotyny, czyli tyle, ile ma w sobie 590 tradycyjnych papierosów, czyli ok. 30 paczek. I to gubi, bo traci się łatwo kontrolę nad tym, ile do organizmu dziennie dostarcza się nikotyny.

    Co pali polska młodzież?

    Badanie na zlecenie na Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny - MEDYCYNA XXI - przeprowadzone na 1000 uczniów 16-17-letnich - pokazało, że większość młodzieży (75 proc.) sięgnęło po produkt zawierający nikotynę przed 15. rokiem życia. Ponad połowa (58 proc.) zaczęła od e-papierosa, a 41 proc. od tradycyjnego papierosa. Co trzeci uczeń przyznał się, że używa wyrobów z nikotyną codziennie. Najwięcej z nich sięga po e-papierosy (78 proc.), co czwarty pali papierosy tradycyjne. Z podgrzewaczy tytoniu korzysta 7 proc. nastolatków. Dlaczego wybierają e-papierosy?

    "Sięgają po nie przede wszystkim z ciekawości (...) Chcą spróbować czegoś nowego (...) 90 proc. tych, którzy sięgają po e-papierosy, czyli wapują, to są ci, którzy wybierają e-papierosy o aromatach owocowych lub słodkich" - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

    Zwrócił uwagę na fakt, że producenci tych wyrobów nie są zobligowani do tego, by badać i podawać ich dokładny skład. Lekarze, towarzystwa naukowe domagają się zakazu sprzedaży smakowych e-papierosów, a osobom niepełnoletnim całkowitego zakazu sprzedaży wszelkich e-papierosów, również niezawierających nikotyny.

    "Rejestracja tych urządzeń i dopuszczenie na rynek odbywa się wyłącznie na podstawie pisemnej deklaracji producenta, który może tam wpisać wszystko. Nikt tego nie bada, nikt nie wie, co jest w składzie liquidów zawartych w e-papierosach" - podkreśla prof. Wojnar.

    Zwrócił też uwagę na pewną kwestię. Wśród 15 wyrobów nikotynowych, e-papierosy znajdują się raczej bliżej końca tych najbardziej szkodliwych, ale mogą powodować jednak efekty uboczne. Wywoływać ból głowy, bezsenność, tachykardię - przyspieszone bicie serca. Mogą prowadzić do uszkodzenia DNA komórek nabłonka jamy ustnej w takim stopniu, jak w przypadku tradycyjnych papierosów. Poza tym niektóre substancje aromatyzujące (wanilina, aldehyd cynamonowy) przy podgrzaniu mogą być szkodliwe. Coraz liczniejsze doniesienia mówią też o tym - na co wskazał prof. Wojnar - że używanie e-papierosów może prowadzić do wystąpienia krwawienia do pęcherzyków płucnych oraz narażać użytkowników na działanie metali ciężkich. Są one zawarte w substancjach aromatyzujących, jak i w gorszej jakości grzałkach. Wchłanianie ich może nieść ze sobą ryzyko rozwoju nowotworów czy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

    Na polskim rynku dostępne są także inne wyroby z nikotyną np. saszetki (tzw. snus), systemy podgrzewania tytoniu, które nie produkują dymu, a to on jest źródłem toksycznych substancji oraz te bez nikotyny np. wybrane e-papierosy. Czy są mniej szkodliwe?

    "E-papierosy beznikotynowe mogą zawierać inne składniki. Przede wszystkim 6-metylonikotynę i nikotynamid (...). Najnowsze badania pokazują, że 6-metylonikotyna jest trzykrotnie silniej uzależniająca niż nikotyna" - zaznaczył prof. Wojna

    Źródło: PAP Zdrowie
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-11-17 20:14:43 [31.60.118.*] id:1677416  
    liberty: Napisał postów [5503], status [Szycha] Reputacja
    Trzeba być skończonym idiota żeby ta trucizna się inhalować? Paliłem tradycyjne papierosy i czasami nadal palę a nawet mam kilkadziesiąt paczek papierosów w zapasie bo kanalie z sejmu wciąż na nie nakładają coraz wyższy haracz ale nigdy nie sięgnę po ten syf i dziwię się jak można tym się truć? Wiecie że to jest wiele wiele razy gorsze od normalnych papierosów? Czemu ta chorą UE wycofała smakowe papierosy a to coś nie?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2024-11-18 07:41:51 [194.29.183.*] id:1677421  
    tippmann: Napisał postów [7755], status [VIP] Reputacja
    masz może zefiry mentolowe ?
    2024-11-18 07:22:38 [194.29.183.*] id:1677420  
    tippmann: Napisał postów [7755], status [VIP] Reputacja
    Każde pokolenie ma swój czas,i teraz przyszedł czas na wapowanie

    Nick:
    Treść:
    2024-11-17 19:36:51 [31.60.118.*] id:1677415  
    liberty: Napisał postów [5503], status [Szycha] Reputacja
    Trzeba być skończonym idiota żeby ta trucizna się inhalować? Paliłem tradycyjne papierosy i czasami nadal palę a nawet mam kilkadziesiąt paczek papierosów w zapasie bo kanalie z sejmu wciąż na nie nakładają coraz wyższy haracz ale nigdy nie sięgnę po ten syf i dziwię się jak można tym się truć? Wiecie że to jest wiele wiele razy gorsze od normalnych papierosów? Czemu ta chorą UE wycofała smakowe papierosy a to coś nie?

    Nick:
    Treść: