Błąd 1: Niedopasowanie muzyki do stylu wesela
Przed podjęciem decyzji odnośnie playlisty, jaka będzie grana podczas zabawy, państwo młodzi powinni zastanowić się nad stylem swojego wesela. Mowa tu zarówno o motywie przewodnim wesela, którego ustalenie z całą pewnością będzie bardzo pomocne w tej kwestii, ale również o całokształt. Zawierając ślub cywilny, po którym w ramach wesela organizowany jest obiad dla najbliższej rodziny raczej wybierzemy inną oprawę muzyczną niż w przypadku tradycyjnego wesela do białego rana.
Błąd 2: Niebranie pod uwagę preferencji gości
Preferencje gości dotyczące muzyki są bardzo ważne, bo przecież to goście będą bawić się na parkiecie, a żeby tak się wydarzyło, oprawa muzyczna musi ku temu sprzyjać. Zapraszając gości w różnym przedziale wiekowym dobrze jest pomyśleć o wszystkich. Zadbajcie więc o to, aby na waszej playliście znajdowały się zarówno radiowe hity, które poniosą młodych do tańca, ale również starsze przeboje, przy których pokolenie rodziców i dziadków będzie mogło przypomnieć sobie swoje lata młodości.
Błąd 3: Jedna głośność muzyki
Głośność muzyki na weselu to aspekt, za który odpowiedzialny jest DJ lub zespół, jednak warto poruszyć tę kwestię już na etapie ustaleń. Stała głośność muzyki, niezależnie czy jest czas zabawy, czy przerwa na posiłek, będzie bardzo męcząca. Zbyt głośna muzyka przy stole nie pozwoli na swobodną rozmowę wśród gości oraz na delektowanie się posiłkiem we względnym spokoju. Zbyt głośna muzyka trwająca kilka godzin sprawi, że gości może rozboleć głowa, a ukojenia będą szukać na zewnątrz sali. W efekcie, trudno będzie o ich powrót na salę, a parkiet, nawet w czasie przeznaczonym na taniec, będzie świecił pustkami.
Błąd 4: Brak jasnych ustaleń z usługodawcą
Ustalenia z usługodawcą odpowiedzialnym za oprawę muzyczną muszą być jasne. Playlista powinna zostać wybrana przez państwa młodych wspólnie z DJ-em lub z zespołem - dotyczy to listy utworów, ale także kolejności w jakiej będą grane. Warto zadbać o to, aby usługodawca zapoznał się z motywem przewodnim wesela i preferencjami gości, bo dzięki temu będzie mógł nakreślić wizję państwa młodych i udzielić porad związanych z muzyką. Oprócz tego dobrze jest omówić takie kwestie jak długość przerw między czasem na taniec oraz inne specjalne życzenia, jeśli państwo młodzi takie posiadają.
Błąd 5: Brak planu na wypadek awarii
Choć pary młode organizujące własne wesele napełnione są optymizmem, to jednak zawsze powinno się pomyśleć o tym, że coś może pójść nie tak. Przykładem mogą być wszelkie niespodzianki techniczne, takie jak brak prądu, awaria sprzętu czy problemy z odtworzeniem poszczególnych piosenek. Choć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest dość niskie, to należy pamiętać o tzw. "złośliwości przedmiotów martwych", które potrafią płatać figle w najmniej spodziewanym momencie. Upewnijcie się więc, że Wasz usługodawca jest przygotowany na takie historie, np. posiada zapasowe elementy sprzętu grającego lub w jego repertuarze znajduje się plan awaryjny na zabawienie gości w przypadku chwilowego braku prądu.
Błąd 6: Brak ustaleń dotyczących przedłużenia czasu gry
Zawierając umowę z DJ-em lub zespołem, ustalamy, do której godziny usługodawca będzie dostarczał rozrywki naszym gościom. A co w sytuacji, gdy okaże się, że godzina ta właśnie nadeszła, a parkiet pęka w szwach? Przecież nikt nie chciałby przerywać tak wyśmienitej zabawy! Dobrze jest wcześniej porozmawiać z usługodawcą o takiej ewentualności i ustalić możliwość przedłużenia czasu gry za konkretną stawkę godzinową. Dzięki temu nie będziecie musieli się martwić, że bawiący się w najlepsze goście, zostaną bez muzyki.
Przeczytaj również: https://portal.janachowska.pl/10-pytan-do-zespolu-muzycznego-lub-dj-a/