• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 666
    • Dodano: 2024-12-07 / 12:00
    • Komentarzy: 1

    Reagujmy, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy

    Reagujmy, gdy widzimy starsze osoby, które bez celu błąkają się w różnych miejscach. Zwłaszcza teraz, gdy temperatura jest coraz niższa, nie wahajmy się zadzwonić w takich sytuacjach na numer alarmowy. Nasza pomoc może okazać się nieoceniona. Tak też było wczoraj. Dzięki czujności i reakcji mieszkanki naszego miasta, policjanci pomogli zagubionej 81-latce bezpiecznie dotrzeć do domu.

    W ubiegłym tygodniu policjanci z Kędzierzyna-Koźla otrzymali zgłoszenie od pracownika ochrony dworca kolejowego. Zgłaszający poinformował funkcjonariuszy, że chwilę wcześniej kobieta przyprowadziła do niego seniorkę, która zdezorientowana chodziła bez celu w rejonie dworca. Starsza kobieta nie potrafiła odnaleźć drogi do domu oraz nie pamiętała jak się nazywa i gdzie mieszka. Nie miała również przy sobie dokumentów ani telefonu.

    Skierowani na miejsce policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego szybko ustalili jej tożsamość oraz miejsce zamieszkania. Mundurowi od razu skojarzyli seniorkę z wcześniejszej interwencji o podobnym charakterze. Dodatkowo w trakcie wykonywanych czynności funkcjonariusze znaleźli w jej torebce opaskę z numerami kontaktowymi do osób, które się nią opiekowały. Dzięki czujności i natychmiastowej reakcji mieszkańca oraz pracownika ochrony policjanci pomogli 81-latce bezpiecznie dotrzeć do domu.

    Pamiętajmy, by reagować w sytuacji, gdy widzimy starsze osoby, które chodzą bez celu w różnych miejscach. Nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy. Nasza pomoc może okazać się nieoceniona. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy niskie temperatury stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia dla osób starszych i schorowanych, leżących na ławkach czy chodnikach.

    Jeśli mamy w gronie najbliższych osobę, która dotknięta jest chorobami wywołującymi zaniki pamięci, jest nieporadna, lub z innego powodu może sobie nie poradzić, gdy się zgubi, warto ją przygotować na wypadek zaginięcia. Dobrze jest wyposażyć taką osobę w telefon komórkowy, opaskę GPS oraz kartkę (opaskę) z numerem telefonu do kogoś bliskiego. Warto również posiadać jej aktualne zdjęcie, które będzie bardzo pomocne w przypadku zaginięcia. Dobrze również wiedzieć, jakie ta osoba ma zwyczaje oraz jakie miejsca lubi odwiedzać.

    Każdego roku w Polsce zgłaszanych jest ponad 2 tys. zaginięć osób powyżej 60 roku życia. Niestety, nie wszystkie z tych dramatycznych zdarzeń znajdują swój szczęśliwy finał. Dlatego tak istotne jest, aby im zapobiegać. W trosce o bezpieczeństwo seniorów polska Policja, przy współpracy Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Alzheimer Polska, przygotowała kampanię społeczną pod hasłem #JestemTuCZEKAM, mającą na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć seniorów.

    #JestemTuCZEKAM - co zrobić, aby zapobiec zaginięciu seniora?

    #JestemTuCZEKAM - co zrobić w sytuacji zaginięcia seniora?

    #JestemTuCZEKAM - jak rozpoznać osobę z zaburzeniami pamięci lub orientacji, potrzebującą pomocy?
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-12-07 12:19:21 [192.168.32.*] id:1677893  
    Jerry: Napisał postów [4800], status [VIP] Reputacja
    Dagmara, coraz piszemy razem.

    Nick:
    Treść: