- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 666
- Dodano: 2024-12-07 / 12:00
- Komentarzy: 1
Reagujmy, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy
Reagujmy, gdy widzimy starsze osoby, które bez celu błąkają się w różnych miejscach. Zwłaszcza teraz, gdy temperatura jest coraz niższa, nie wahajmy się zadzwonić w takich sytuacjach na numer alarmowy. Nasza pomoc może okazać się nieoceniona. Tak też było wczoraj. Dzięki czujności i reakcji mieszkanki naszego miasta, policjanci pomogli zagubionej 81-latce bezpiecznie dotrzeć do domu.
W ubiegłym tygodniu policjanci z Kędzierzyna-Koźla otrzymali zgłoszenie od pracownika ochrony dworca kolejowego. Zgłaszający poinformował funkcjonariuszy, że chwilę wcześniej kobieta przyprowadziła do niego seniorkę, która zdezorientowana chodziła bez celu w rejonie dworca. Starsza kobieta nie potrafiła odnaleźć drogi do domu oraz nie pamiętała jak się nazywa i gdzie mieszka. Nie miała również przy sobie dokumentów ani telefonu.
Skierowani na miejsce policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego szybko ustalili jej tożsamość oraz miejsce zamieszkania. Mundurowi od razu skojarzyli seniorkę z wcześniejszej interwencji o podobnym charakterze. Dodatkowo w trakcie wykonywanych czynności funkcjonariusze znaleźli w jej torebce opaskę z numerami kontaktowymi do osób, które się nią opiekowały. Dzięki czujności i natychmiastowej reakcji mieszkańca oraz pracownika ochrony policjanci pomogli 81-latce bezpiecznie dotrzeć do domu.
Pamiętajmy, by reagować w sytuacji, gdy widzimy starsze osoby, które chodzą bez celu w różnych miejscach. Nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy. Nasza pomoc może okazać się nieoceniona. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy niskie temperatury stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia dla osób starszych i schorowanych, leżących na ławkach czy chodnikach.
Jeśli mamy w gronie najbliższych osobę, która dotknięta jest chorobami wywołującymi zaniki pamięci, jest nieporadna, lub z innego powodu może sobie nie poradzić, gdy się zgubi, warto ją przygotować na wypadek zaginięcia. Dobrze jest wyposażyć taką osobę w telefon komórkowy, opaskę GPS oraz kartkę (opaskę) z numerem telefonu do kogoś bliskiego. Warto również posiadać jej aktualne zdjęcie, które będzie bardzo pomocne w przypadku zaginięcia. Dobrze również wiedzieć, jakie ta osoba ma zwyczaje oraz jakie miejsca lubi odwiedzać.
Każdego roku w Polsce zgłaszanych jest ponad 2 tys. zaginięć osób powyżej 60 roku życia. Niestety, nie wszystkie z tych dramatycznych zdarzeń znajdują swój szczęśliwy finał. Dlatego tak istotne jest, aby im zapobiegać. W trosce o bezpieczeństwo seniorów polska Policja, przy współpracy Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Alzheimer Polska, przygotowała kampanię społeczną pod hasłem #JestemTuCZEKAM, mającą na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć seniorów.
#JestemTuCZEKAM - co zrobić, aby zapobiec zaginięciu seniora?
#JestemTuCZEKAM - co zrobić w sytuacji zaginięcia seniora?
#JestemTuCZEKAM - jak rozpoznać osobę z zaburzeniami pamięci lub orientacji, potrzebującą pomocy?
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Jerry: Napisał postów [4800], status [VIP]
Dagmara, coraz piszemy razem.