- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 870
- Dodano: 2024-12-05 / 10:04
- Komentarzy: 1
Powódź w Nysie: Prokuratura bada sprawę, mieszkańcy planują referendum
Prokuratura Okręgowa w Opolu prowadzi postępowanie sprawdzające w związku z zawiadomieniami mieszkańców Nysy po wrześniowej powodzi. Sprawa dotyczy m.in. decyzji o zrzucie wody z Jeziora Nyskiego, komunikacji między organami samorządowymi a Wodami Polskimi oraz ewakuacji szpitala. Tymczasem część mieszkańców planuje przeprowadzenie referendum w celu odwołania władz miasta.
Zawiadomienia mieszkańców Nysy trafiły początkowo do Prokuratury Rejonowej w Nysie, jednak z uwagi na ich wspólny przedmiot - wrześniową powódź - postępowanie przejęła Prokuratura Okręgowa w Opolu. Jak informuje rzecznik prokuratury, Stanisław Bar, sprawa dotyczy m.in.:
- podejmowania decyzji o zrzucie wody z Jeziora Nyskiego,
- przepływu informacji między Wodami Polskimi a samorządem,
- ewakuacji szpitala, która zdaniem niektórych mieszkańców została przeprowadzona zbyt późno,
- oceny ryzyka związanego z intensywnymi opadami deszczu i stanu urządzeń hydrotechnicznych.
- Na razie trwa postępowanie sprawdzające. Po jego zakończeniu prokurator podejmie decyzję o wszczęciu bądź odmowie wszczęcia postępowania - podkreślił Stanisław Bar.
Referendum w sprawie odwołania władz miasta
Grupa mieszkańców zarzuca burmistrzowi Kordianowi Kolbiarzowi oraz radzie miejskiej brak dialogu i bierność w czasie kryzysu. Planowana zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum ma rozpocząć się 12 grudnia.
Burmistrz Kolbiarz broni swoich działań, twierdząc, że służby miejskie pracowały na najwyższych obrotach, a zarzuty są próbą politycznego ataku. - Powódź to nie jest podłoże, na którym można robić politykę - powiedział.
Kolbiarz, pełniący funkcję burmistrza już trzecią kadencję, wyraził zaufanie do mieszkańców. - Jeśli dojdzie do referendum, wierzę, że mieszkańcy podejmą mądrą decyzję i nie dadzą się ponieść politycznej grze - stwierdził.
Wspólna praca, a nie polityka
Do sprawy odniósł się także pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, Marcin Kierwiński. - W takich sytuacjach nie ma miejsca na barwy polityczne. Powinniśmy skupić się na pomocy poszkodowanym i odbudowie miasta - zaznaczył.
Pierwsze spotkanie informacyjne
Dziś (5 grudnia) w sali "Niebo" przy ul. Piłsudskiego w Nysie odbędzie się pierwsze spotkanie informacyjne dotyczące planowanego referendum. Organizatorzy chcą omówić szczegóły inicjatywy i uzyskać wsparcie mieszkańców.
Zarówno działania prokuratury, jak i referendum mogą mieć dalekosiężne konsekwencje dla lokalnych władz, a także dla przyszłości Nysy po wrześniowej tragedii.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Patryk100: Napisała postów [1049], status [stały bywalec]
Prokuratura Tuska bada POwódź?