• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 934
    • Dodano: 2024-12-05 / 13:20
    • Komentarzy: 1

    CBA przeszukuje siedziby Fundacji Lux Veritatis

    (Fot. Archiwum)

    Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie przeprowadzają przeszukania w siedzibach Fundacji Lux Veritatis w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu. Działania te mają związek z umową zawartą w czerwcu 2018 roku między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) a fundacją, dotyczącą utworzenia Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

    Rzecznik MSWiA, Jacek Dobrzyński w rozmowie z TVN24, potwierdził, że agenci CBA zabezpieczają dokumenty i nośniki elektroniczne w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie. Śledztwo dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień przez byłego ministra kultury przy zawieraniu umowy z Fundacją Lux Veritatis.

    Najwyższa Izba Kontroli (NIK) rozpoczęła 5 listopada 2024 roku kontrolę w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) na wniosek Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Kontrola dotyczy zawarcia i realizacji umowy z 2018 roku z Fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

    NIK bada dwa główne obszary: przestrzeganie zasad przyznawania dotacji z budżetu państwa przy zawieraniu umowy o utworzeniu muzeum oraz prawidłowość nadzoru i rozliczania wykorzystania tej dotacji.

    Prokuratura Regionalna w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez ówczesnego ministra kultury przy zawieraniu umowy z Fundacją Lux Veritatis. W ramach tej umowy na realizację inwestycji przyznano łącznie 294 mln zł z dotacji państwowych, z czego MKiDN miało wydać 218,944 mln zł z funduszu celowego.

    Kontrola NIK obejmuje okres od 2018 roku i planowo ma zakończyć się w styczniu 2025 roku.

    Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu zostało utworzone w czerwcu 2018 roku na mocy umowy między ówczesnym ministrem kultury Piotrem Glińskim a Fundacją Lux Veritatis. Jego budowa trwała cztery lata, a obiekt został otwarty w październiku 2023 roku. Dedykowane św. Janowi Pawłowi II, miało tworzyć możliwość zgłębiania dziejów państwa, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych. Miało być nie tylko przestrzenią wystawienniczą, ale również miejscem kultury z salami konferencyjnymi, sklepem, kawiarnią, a nawet częścią hotelową.

    Fundacja Lux Veritatis, założona w 1998 roku przez o. Tadeusza Rydzyka i o. Jana Króla, jest nadawcą Telewizji Trwam. 8 stycznia 2024 roku Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło wstrzymanie wypłat z Funduszu Sprawiedliwości dla kilku podmiotów, w tym Fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk. Fundacja miała otrzymać łącznie blisko 7,2 miliona złotych do końca 2026 roku.

    Decyzja o wstrzymaniu wypłat była wynikiem audytu przeprowadzonego w Funduszu Sprawiedliwości, który wykazał nieprawidłowości w przyznawaniu dotacji.

    źródło: TVN24/NIK

    Pisaliśmy także: W muzeum o. Rydzyka powstaje tajemniczy klasztor

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-12-05 14:45:03 [78.8.200.*] id:1677862  
    Gargamel80: Napisał postów [262], status [rozkręca się] Reputacja
    Bo POwszechnie wiadomo, że rządowe dotacje mogą otrzymywać tylko gazeta wyborcza, Owsiak, hostele LGBT+ i inne lewicowe wynalazki...

    Nick:
    Treść: