- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 934
- Dodano: 2024-12-05 / 13:20
- Komentarzy: 1
CBA przeszukuje siedziby Fundacji Lux Veritatis
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie przeprowadzają przeszukania w siedzibach Fundacji Lux Veritatis w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu. Działania te mają związek z umową zawartą w czerwcu 2018 roku między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) a fundacją, dotyczącą utworzenia Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu.
Rzecznik MSWiA, Jacek Dobrzyński w rozmowie z TVN24, potwierdził, że agenci CBA zabezpieczają dokumenty i nośniki elektroniczne w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie. Śledztwo dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień przez byłego ministra kultury przy zawieraniu umowy z Fundacją Lux Veritatis.
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) rozpoczęła 5 listopada 2024 roku kontrolę w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) na wniosek Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Kontrola dotyczy zawarcia i realizacji umowy z 2018 roku z Fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu.
NIK bada dwa główne obszary: przestrzeganie zasad przyznawania dotacji z budżetu państwa przy zawieraniu umowy o utworzeniu muzeum oraz prawidłowość nadzoru i rozliczania wykorzystania tej dotacji.
Prokuratura Regionalna w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez ówczesnego ministra kultury przy zawieraniu umowy z Fundacją Lux Veritatis. W ramach tej umowy na realizację inwestycji przyznano łącznie 294 mln zł z dotacji państwowych, z czego MKiDN miało wydać 218,944 mln zł z funduszu celowego.
Kontrola NIK obejmuje okres od 2018 roku i planowo ma zakończyć się w styczniu 2025 roku.
Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu zostało utworzone w czerwcu 2018 roku na mocy umowy między ówczesnym ministrem kultury Piotrem Glińskim a Fundacją Lux Veritatis. Jego budowa trwała cztery lata, a obiekt został otwarty w październiku 2023 roku. Dedykowane św. Janowi Pawłowi II, miało tworzyć możliwość zgłębiania dziejów państwa, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych. Miało być nie tylko przestrzenią wystawienniczą, ale również miejscem kultury z salami konferencyjnymi, sklepem, kawiarnią, a nawet częścią hotelową.
Fundacja Lux Veritatis, założona w 1998 roku przez o. Tadeusza Rydzyka i o. Jana Króla, jest nadawcą Telewizji Trwam. 8 stycznia 2024 roku Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło wstrzymanie wypłat z Funduszu Sprawiedliwości dla kilku podmiotów, w tym Fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk. Fundacja miała otrzymać łącznie blisko 7,2 miliona złotych do końca 2026 roku.
Decyzja o wstrzymaniu wypłat była wynikiem audytu przeprowadzonego w Funduszu Sprawiedliwości, który wykazał nieprawidłowości w przyznawaniu dotacji.
źródło: TVN24/NIK
Pisaliśmy także: W muzeum o. Rydzyka powstaje tajemniczy klasztor
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gargamel80: Napisał postów [262], status [rozkręca się]
Bo POwszechnie wiadomo, że rządowe dotacje mogą otrzymywać tylko gazeta wyborcza, Owsiak, hostele LGBT+ i inne lewicowe wynalazki...