- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 765
- Dodano: 2024-12-08 / 15:52
- Komentarzy: 1
Uwaga na fałszywe konkursy i świąteczne oferty w mediach społecznościowych!
Okres przedświąteczny to czas, w którym wzrasta aktywność oszustów internetowych. Podszywając się pod znane marki, oferują niezwykle atrakcyjne promocje - takie jak choinki za kilka złotych - aby wyłudzić dane osobowe i pieniądze. Zachowaj czujność, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji!
Święta zbliżają się wielkimi krokami, a w mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się posty o tematyce bożonarodzeniowej. Wśród nich można natrafić na fałszywe reklamy, które kuszą niesamowicie niskimi cenami lub łatwymi konkursami. Jednym z przykładów jest strona podszywająca się pod sieć marketów Leroy Merlin, która obiecuje choinki za symboliczne kilka złotych.
Fałszywe posty zachęcają do kliknięcia linku i wzięcia udziału w konkursie. Po udzieleniu kilku odpowiedzi na stronie rzekomego Leroy Merlin użytkownik informowany jest o wygranej, ale musi podać dane osobowe oraz informacje z karty płatniczej, by zapłacić za przesyłkę. Niestety, zamiast symbolicznej opłaty, uruchamiana jest płatna subskrypcja, która co kilka dni pobiera z konta znaczne kwoty. Informacja o tym jest ukryta w ledwie widocznej części regulaminu.
Jak się chronić?
1. Zachowaj czujność przy podejrzanie atrakcyjnych ofertach. Promocje, w których drogie produkty kosztują zaledwie kilka złotych, zazwyczaj są zbyt piękne, by były prawdziwe.
2. Nie klikaj w linki z nieznanych reklam.
3. Sprawdzaj adresy URL stron. Fałszywe strony mogą mieć adresy podobne do oficjalnych, ale zawierają drobne różnice, np. dodatkowe słowa lub nietypowe końcówki.
4. Weryfikuj oferty na oficjalnych stronach. Jeśli masz wątpliwości, wejdź na stronę sklepu lub skontaktuj się z jego obsługą klienta.
Co zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszustwa?
1. Zastrzeż kartę płatniczą. Jeśli podałeś jej dane na fałszywej stronie, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem, aby zablokować możliwość dalszych transakcji.
2. Sprawdź historię płatności. Jeśli zauważysz podejrzane obciążenia, skontaktuj się z odbiorcą płatności, by poprosić o zwrot.
3. Szukaj pomocy. Skontaktuj się z organizacją zajmującą się bezpieczeństwem w sieci lub zgłoś sprawę do odpowiednich instytucji.
Zawsze zachowuj czujność i kieruj się zasadą ograniczonego zaufania wobec ofert znalezionych w sieci.
źródło: Cyberrescue.info
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
RobercikM: Napisał postów [109], status [wyjadacz]
W Revolut jest fajna opcja płatność kartą jednorazową. Po wykorzystaniu nr karty i podaniu kodu z karty ta staje się już nieważna. Idealne rozwiązanie na podejrzane strony