• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 230
    • Dodano: 2024-12-11 / 09:48
    • Komentarzy: 0

    Żywa Biblioteka powraca dziś do Opola. Okazja do poznania innych perspektyw

    Już w środę, 11 grudnia, w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu odbędzie się kolejna edycja Żywej Biblioteki. To wyjątkowa okazja, by porozmawiać z osobami o zupełnie innych doświadczeniach niż nasze i przełamać stereotypy. Wydarzenie potrwa od 15:00 do 19:00, jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich.

    Czym jest Żywa Biblioteka?

    Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch promujący dialog i prawa człowieka. Funkcjonuje jak zwykła biblioteka, z tą różnicą, że książkami są ludzie - osoby należące do grup społecznych, które na co dzień zmagają się z uprzedzeniami i stereotypami. Każda "książka" dzieli się swoją historią w rozmowie z czytelnikiem.

    W Opolu wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Tęczowe Opole. W katalogu znajdą się m.in. osoby z niepełnosprawnością, weganka, pastafarianka, niepijący alkoholik, a także anarchista.

    - Podczas naszego wydarzenia można zburzyć niektóre stereotypy, które siedzą w naszych głowach. To wymaga odwagi zarówno od Żywych Książek, jak i od uczestników - wyjaśnia koordynator wydarzenia, Mikołaj Dzięciołowski.

    Udział w Żywej Bibliotece nie wymaga wcześniejszej rejestracji ani posiadania karty bibliotecznej. Każda osoba może wypożyczyć "książkę" na rozmowę i dowiedzieć się więcej o jej doświadczeniach. Wolontariusze na miejscu pomogą nowym uczestnikom zrozumieć, jak działa wydarzenie.

    - To świetna okazja do zweryfikowania swoich poglądów i poznania perspektyw nowych osób. W dobie mediów społecznościowych bezpośrednia rozmowa w cztery oczy to antidotum, którego bardzo potrzebujemy - dodaje Maciej Kruszka, rzecznik stowarzyszenia.

    Żywa Biblioteka narodziła się w Danii w 2000 roku i od tego czasu rozprzestrzeniła się na ponad 70 krajów. Jej celem jest wzrost świadomości o stereotypach, uprzedzeniach i prawach człowieka. Opolska edycja jest częścią projektu "Różnorodni w dialogu 2024" współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Opolu.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".