Czym jest bezsenność?
Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych definiuje bezsenność jako niedostateczną ilość i/lub jakość snu. Żeby ją zdiagnozować, powinna ona występować co najmniej 3 razy w tygodniu, przez minimum 1 miesiąc. Istotnym warunkiem uznania zaburzeń snu za bezsenność jest znaczne pogorszenie samopoczucia lub złe funkcjonowanie w ciągu dnia (jako objaw wtórny do zaburzeń snu).
Według klasyfikacji zaburzeń psychicznych Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders Fourth Edition (DSM-IV) bezsenność polega na trudnościach w rozpoczęciu i/lub podtrzymywaniu snu lub na śnie nieprzynoszącym wypoczynku. Objawy powodują klinicznie istotne cierpienie lub ograniczenie funkcjonowania społecznego, zawodowego bądź w innych ważnych dziedzinach życia.
Bezsenność krótkotrwała lub przewlekła - co Ci dolega?
Problemy ze snem mogą sprowadzać się do występowania trzech rodzajów bezsenności - przygodnej, krótkotrwałej, oraz przewlekłej. Przygodna trwa do kilku dni, a krótkotrwała - do 4 tygodni. Najczęściej są one spowodowane stresem w życiu codziennym, zmianą trybu życia albo rozwojem chorób somatycznych. Natomiast bezsenność przewlekła trwa powyżej miesiąca i najczęściej związana jest z zaburzeniami psychicznymi, przewlekłymi chorobami somatycznymi oraz uzależnieniami.
Są pewne sprawdzone sposoby na to, aby poradzić sobie z bezsennością. Najważniejsze, z punktu widzenia osoby cierpiącej na takie zaburzenie, jest stosowanie się do zasad higieny snu.
Najważniejsze zasady zdrowego snu
Zdrowe nawyki mogą poprawić jakość snu i zniwelować problemy wynikające z bezsenności, zwłaszcza tej przygodnej i krótkotrwałej. Higiena nocnego wypoczynku wymaga pewnych zmian w trybie życia m.in.:
- zasypiania w ciszy, bez szumu telewizora czy radia albo odgłosów miasta za oknem;
- usunięcia z sypialni silnych źródeł światła - telefonu, tabletu, komputera, telewizora (nie należy korzystać z tych sprzętów przed zaśnięciem);
- zrezygnowania z prób zasypiania na siłę;
- zadbania o wysiłek fizyczny - najlepiej pomiędzy godzinami 17 a 18, kiedy ciało jest najlepiej przygotowane do ćwiczenia;
- unikania kofeiny, nikotyny i alkoholu, w szczególności w godzinach wieczornych;
- unikanie obfitych posiłków przed snem;
- traktowanie łóżka wyłącznie jako miejsca do spania, a nie relaksu, czytania książek czy oglądania filmów;
- kładzenia się spać i wstawania mniej więcej o tej samej porze;
- zadbania o odpowiednią temperaturę i świeże powietrze w sypialni - w takich warunkach o wiele łatwiej jest zasypiać.
Przy problemach ze snem trwających od niedawna, czyli w przypadku bezsenności krótkotrwałej, można zastosować lek na sen, taki jak Senamina.
Farmakologiczne leczenie bezsenności krótkotrwałej
Jeśli doświadczasz problemów ze snem, jego brakiem, często wybudzasz się w nocy, a sen nie przynosi Ci wypoczynku i regeneracji sił, możesz spróbować sobie pomóc poprzez przyjmowanie tuż przed zaśnięciem leku Senamina. Zawiera on przebadaną klinicznie doksylaminę, która eliminuje najczęściej występujące objawy bezsenności krótkotrwałej. Działa już w ciągu 30 minut - łatwiej zaśniesz i wydłużysz sen nawet do 8 godzin. Zwiększy się też jego głębokość i jakość. Przestaniesz wybudzać się w nocy, a jednocześnie lek ten Cię nie uzależni.
Możesz przyjmować Senaminę przez 7 dni, a jeśli objawy bezsenności krótkotrwałej nie ustąpią, albo pogłębią się, zgłoś się do lekarza na konsultację po wdrożenie specjalistycznego leczenia.
Informacje o leku:
Nazwa produktu leczniczego. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej. Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna. Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania. Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny. Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie Ch. P. L. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 29.08.2024 z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.
To jest lek. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Źródła:
https://www.termedia.pl/Bezsennosc-rozpoznanie-i-leczenie,98,50367,1,1.html
https://wgospodarce.pl/informacje/93630-jak-nie-spia-polacy
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70349,bezsennosc
https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/viewFile/29084/23849
SEA/17255/12/24