• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 2089
    • Dodano: 2024-12-13 / 11:39
    • Komentarzy: 3

    43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Oddajemy cześć bohaterom tamtych czasów

    Obchody 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce rozpoczęły się tradycyjnym złożeniem kwiatów na Skwerze Solidarności w Opolu. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz, działacze Solidarności oraz mieszkańcy miasta, którzy oddali hołd bohaterom tamtych dni.

    - Spotykamy się co roku na Skwerze Solidarności, aby oddać cześć bohaterom tamtych czasów. To ludzie, którzy bez względu na zagrożenie zdrowia, życia, pracy czy zmuszenie do emigracji walczyli o to, aby kolejnym pokoleniom naszej ojczyzny żyło się lepiej - mówił Dariusz Brzęczek, przewodniczący Zarządu Regionu Śląska Opolskiego NSZZ "Solidarność".

    - Pamiętajmy o tym, że Solidarność była prawdziwa, szczera i ponad podziałami. To ruch społeczny bez precedensu w historii naszego kraju. Dla mnie ten dzień i to uczucie to powód, dla którego tutaj jestem. Z tego dnia, gdy miałem 11 lat, pamiętam wielki smutek na twarzach dorosłych - moich rodziców, sąsiadów. Na tych datach trzeba budować pamięć i oddawać hołd bohaterom, którzy poświęcili nawet swoje życie - mówił Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.

    Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku przez Wojciecha Jaruzelskiego i Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. Był reakcją władz komunistycznych na narastający kryzys społeczno-polityczny, który nasilił się po fali strajków zorganizowanych przez Solidarność. Władze argumentowały swoją decyzję koniecznością uniknięcia interwencji zbrojnej ZSRR, jednak wielu historyków ocenia te twierdzenia krytycznie.

    W ramach stanu wojennego tysiące osób zostało internowanych, strajki brutalnie pacyfikowano, a prawa obywatelskie drastycznie ograniczono. Pracownicy służb mundurowych i wojska kontrolowali przestrzeń publiczną, wprowadzono godzinę policyjną, a cenzura jeszcze bardziej ograniczyła swobodę mediów.

    Stan wojenny przyniósł ofiary śmiertelne - szczególnie tragiczne wydarzenia miały miejsce w kopalni Wujek, gdzie zginęło dziewięciu górników protestujących przeciwko decyzjom władz. Reżim represji trwał formalnie do lipca 1983 roku, ale jego skutki społeczne i polityczne odczuwano jeszcze przez wiele lat.

    Dziś pamięć o stanie wojennym jest elementem tożsamości narodowej, przypominającym o walce Polaków o wolność, solidarność i godność w najtrudniejszych czasach. W Opolu obchody rozpoczęły sie o godzinie 10, a godzinie 13 przenoszą się do Izby Pamięci Solidarności przy ul. Damrota 1. Odbędzie się tam rozmowa na temat musicalu i książki "1989. Pozytywny mit" autorstwa duetu Moka Ostrowska i Mirosław Wlekły. Dyskusja skupi się na potrzebie nowej narracji o Solidarności, a wezmą w niej udział młodzież oraz byli działacze opozycji.

    Wystawa w Izbie Pamięci będzie otwarta od godz. 11:00 do 15:00. Goście będą mogli posłuchać opowieści działaczy Solidarności lat 80. w ramach projektu "Osobiste ścieżki Solidarności". Dzięki kodom QR przy tablicach wystawowych będzie można uruchomić nagrania wspomnień takich osób jak Władysław Frasyniuk, Grażyna Staniszewska czy Jarosław Chołodecki.

    Zdjęcie (1/27)

    (Fot. Daggy)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2024-12-13 12:46:14 [192.168.32.*] id:1678297  
    Rickson77: Napisał postów [69], status [rozkręca się] Reputacja
    Pamiętam czołgi jadące ulicą.Widzialem je przez okno.To jedno z moich pierwszych wspomnień w życiu.Generał Wojciech Jaruzelski chyba wprowadził ten stan bo wolał nie zlekceważyć Sovietów, by dzięki temu ocalić życie wielu Polaków.W stanie wojennym zginęło około 100 Polaków.Dla porównania Rosjanie u siebie wymordowali ponad 1.000.000 swoich w okresie Wielkiego Terroru. To 10.000x więcej ofiar.U nas mogli by zabić naprzykład 100 x 100 albo 1000 x 100 gdyby stan wojenny nie został wprowadzony.Myślę, że Generał Wojciech Jaruzelski mądrze zrobił i to własnie dzięki stanowi wojennemu Solidarność bardzo szybko odniosła wielkie zwycięstwo w Polsce i w części Europy.Gdyby Rosjanie tu wjechali to zapewne nie byłoby Solidarności.Bardzo możliwe, że decyzja Generała Jaruzelskiego paradoksalnie ocaliła Solidarność i dała nam wolność.Wybieram by tak myśleć o Generale Jaruzelskim

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2024-12-14 11:08:39 [192.168.32.*] id:1678304  
    paleo: Napisał postów [328], status [pismak] Reputacja
    człowieku!!!
    2024-12-14 15:26:09 [192.168.32.*] id:1678306  
    kamyk17: Napisał postów [341], status [pismak] Reputacja
    Z daleka czuć weterana ZOMO, MO,PZPR i całego tego szajsu komunistycznego.