- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2002
- Dodano: 2024-12-13 / 11:39
- Komentarzy: 3
43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Oddajemy cześć bohaterom tamtych czasów
Obchody 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce rozpoczęły się tradycyjnym złożeniem kwiatów na Skwerze Solidarności w Opolu. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz, działacze Solidarności oraz mieszkańcy miasta, którzy oddali hołd bohaterom tamtych dni.
- Spotykamy się co roku na Skwerze Solidarności, aby oddać cześć bohaterom tamtych czasów. To ludzie, którzy bez względu na zagrożenie zdrowia, życia, pracy czy zmuszenie do emigracji walczyli o to, aby kolejnym pokoleniom naszej ojczyzny żyło się lepiej - mówił Dariusz Brzęczek, przewodniczący Zarządu Regionu Śląska Opolskiego NSZZ "Solidarność".
- Pamiętajmy o tym, że Solidarność była prawdziwa, szczera i ponad podziałami. To ruch społeczny bez precedensu w historii naszego kraju. Dla mnie ten dzień i to uczucie to powód, dla którego tutaj jestem. Z tego dnia, gdy miałem 11 lat, pamiętam wielki smutek na twarzach dorosłych - moich rodziców, sąsiadów. Na tych datach trzeba budować pamięć i oddawać hołd bohaterom, którzy poświęcili nawet swoje życie - mówił Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.
Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku przez Wojciecha Jaruzelskiego i Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. Był reakcją władz komunistycznych na narastający kryzys społeczno-polityczny, który nasilił się po fali strajków zorganizowanych przez Solidarność. Władze argumentowały swoją decyzję koniecznością uniknięcia interwencji zbrojnej ZSRR, jednak wielu historyków ocenia te twierdzenia krytycznie.
W ramach stanu wojennego tysiące osób zostało internowanych, strajki brutalnie pacyfikowano, a prawa obywatelskie drastycznie ograniczono. Pracownicy służb mundurowych i wojska kontrolowali przestrzeń publiczną, wprowadzono godzinę policyjną, a cenzura jeszcze bardziej ograniczyła swobodę mediów.
Stan wojenny przyniósł ofiary śmiertelne - szczególnie tragiczne wydarzenia miały miejsce w kopalni Wujek, gdzie zginęło dziewięciu górników protestujących przeciwko decyzjom władz. Reżim represji trwał formalnie do lipca 1983 roku, ale jego skutki społeczne i polityczne odczuwano jeszcze przez wiele lat.
Dziś pamięć o stanie wojennym jest elementem tożsamości narodowej, przypominającym o walce Polaków o wolność, solidarność i godność w najtrudniejszych czasach. W Opolu obchody rozpoczęły sie o godzinie 10, a godzinie 13 przenoszą się do Izby Pamięci Solidarności przy ul. Damrota 1. Odbędzie się tam rozmowa na temat musicalu i książki "1989. Pozytywny mit" autorstwa duetu Moka Ostrowska i Mirosław Wlekły. Dyskusja skupi się na potrzebie nowej narracji o Solidarności, a wezmą w niej udział młodzież oraz byli działacze opozycji.
Wystawa w Izbie Pamięci będzie otwarta od godz. 11:00 do 15:00. Goście będą mogli posłuchać opowieści działaczy Solidarności lat 80. w ramach projektu "Osobiste ścieżki Solidarności". Dzięki kodom QR przy tablicach wystawowych będzie można uruchomić nagrania wspomnień takich osób jak Władysław Frasyniuk, Grażyna Staniszewska czy Jarosław Chołodecki.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Rickson77: Napisał postów [68], status [rozkręca się]
Pamiętam czołgi jadące ulicą.Widzialem je przez okno.To jedno z moich pierwszych wspomnień w życiu.Generał Wojciech Jaruzelski chyba wprowadził ten stan bo wolał nie zlekceważyć Sovietów, by dzięki temu ocalić życie wielu Polaków.W stanie wojennym zginęło około 100 Polaków.Dla porównania Rosjanie u siebie wymordowali ponad 1.000.000 swoich w okresie Wielkiego Terroru. To 10.000x więcej ofiar.U nas mogli by zabić naprzykład 100 x 100 albo 1000 x 100 gdyby stan wojenny nie został wprowadzony.Myślę, że Generał Wojciech Jaruzelski mądrze zrobił i to własnie dzięki stanowi wojennemu Solidarność bardzo szybko odniosła wielkie zwycięstwo w Polsce i w części Europy.Gdyby Rosjanie tu wjechali to zapewne nie byłoby Solidarności.Bardzo możliwe, że decyzja Generała Jaruzelskiego paradoksalnie ocaliła Solidarność i dała nam wolność.Wybieram by tak myśleć o Generale Jaruzelskim