- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1259
- Dodano: 2024-12-17 / 11:01
- Komentarzy: 0
Pijani kierowcy nagminnie na opolskich drogach
W miniony weekend nyscy policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu, stwarzając zagrożenie na drogach naszego powiatu. Pijani kierowcy to zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego. W tym roku na terenie powiatu nyskiego funkcjonariusze zatrzymali już ponad 100 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie.
Do pierwszego zatrzymania doszło w piątek, 13 grudnia. Około godziny 17.00 policjanci nyskiej drogówki otrzymali zgłoszenie, że na drodze krajowej nr 46 w kierunku Nysy z Sidziny porusza się pojazd, którego kierowca może być nietrzeźwy. Świadek relacjonował, że kierujący zachowuje się agresywnie. Policjanci szybko namierzyli wskazany pojazd - osobowego peugeota. Za kierownicą siedział 40-letni mężczyzna, który miał w organizmie 1,8 promila alkoholu. Jak się okazało, nie posiadał również uprawnień do kierowania pojazdem. Jego sprawa znajdzie swój finał w sądzie.
Do drugiego zatrzymania doszło 14 grudnia. Mundurowi otrzymali zgłoszenie, że kierujący toyotą spowodował zdarzenie drogowe na ul. Celnej w Nysi. Kierujący osobówką wjechał w śmietnik oraz uszkadził znak drogowy i odjechał z miejsca zdarzenia. Policjanci zauważyli pojazd na ul. Żwirki i Wigury w Nysie. W trakcie kontroli okazało się, że 32-letni kierowca miał w organizmie aż 2,6 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu, a samochód został odholowany na parking strzeżony. Jego sprawa również znajdzie swój finał w sądzie. Przypominamy, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Apelujemy o rozwagę i nie wsiadanie za kierownicę po spozyciu alkoholu czy też innych środków!
Policjanci przypominają, że szczególnie w okresie przedświątecznym bezpieczeństwo na drogach powinno być priorytetem. Pamiętaj::
nigdy nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
jeśli widzisz nietrzeźwego kierowcę - reaguj! Twoje zgłoszenie może uratować czyjeś życie;
przed wyruszeniem w trasę sprawdź stan techniczny pojazdu, w tym oświetlenie, opony i hamulce.
Pijani kierowcy to zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. W tym roku na terenie powiatu nyskiego policjanci zatrzymali już ponad 100 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie.
Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.
Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.
Pamiętajmy również, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.
Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości. Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów - lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.