- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 2425
- Dodano: 2024-12-19 / 09:38
- Komentarzy: 0
70 lat, jak jeden dzień. Opolski MDK wychował już niejedno pokolenie Opolan
24 stycznia 1954 roku, przy skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Strzelców Bytomskich, został otwarty wyremontowany ze środków publicznych obiekt, który przekazano młodzieży Opola. Tak rozpoczęła się historia Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, który w tym roku świętuje swoje 70-lecie. MDK ma na swoim koncie wielu utalentowanych wychowanków, a przede wszystkim bogatą historię i markę w regionie.
Dyrektor placówki, Krystyna Wojciechowska, tak wspominała tamten moment: "Wnętrze po odbudowie było wspaniałe - pałacyk! Każda z sal miała inny pastelowy odcień, a przepiękne meble wykonali swarzędzcy stolarze. Luksus dopełniały dębowe parkiety, po których chodzono w specjalnych tekstylnych nakładkach na buty - przestrzegał tego woźny".
Od samego początku MDK stał się miejscem wszechstronnego rozwoju młodzieży. Już w 1954 roku działały tam pracownie: elektrotechniczna, fotograficzna, ślusarska, stolarska, a nawet meteorologiczna. Powstał chór, zespół pieśni i tańca oraz teatr, który przygotował pierwszy w historii MDK spektakl pt. "Czarodziejski dzban". Wkrótce obok budynku uruchomiono jedyny w centrum Opola plac zabaw, a w latach 60. nastała era gitar elektrycznych - powstał młodzieżowy zespół bigbitowy Heses, z którym związany był Bogdan Żulewski, legenda MDK.
W 1961 roku sukces sportowy rozsławił MDK na arenie ogólnopolskiej - szermierze klubu zdobyli wicemistrzostwo Polski, co było wielkim osiągnięciem dla młodych sportowców i dowodem na różnorodność talentów rozwijanych w placówce.
MDK Opole stale rozwijał swoją ofertę. W latach 70. przyjął imię Bohaterów Powstań Śląskich i był uznawany za jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych regionu. To właśnie tutaj swoje pierwsze kroki stawiali muzycy zespołu TSA, którzy później podbili polską scenę rockową.
Dziś MDK to jedna z najlepszych i największych placówek tego typu w Polsce. Składa się z czterech obiektów, zatrudnia 120 pracowników i oferuje zajęcia dla ponad 2500 uczestników. W jego strukturach działają takie grupy artystyczne, jak Zespół Artystyczny PECH, Zespół Tańca Nowoczesnego ADENA czy Studio Piosenki DEBIUT. MDK organizuje blisko 100 wydarzeń rocznie, w tym tak prestiżowe imprezy jak Festiwal Piosenki "Piosenkobranie", Tydzień Kultury Niebanalnej czy Ogólnopolskie Forum Teatrów Dziecięcych "Miniatury".
Wszystko to jest dowodem na to, że MDK Opole nieustannie inspiruje i rozwija kolejne pokolenia młodych ludzi, pozostając jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w regionie.
W ramach obchodów odbył się również koncert (21 listopada) poświęcony śp. Piotrowi Skrzypcowi - zasłużonemu i oddanemu pracownikowi Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.
- To był wspaniały człowiek, niesamowicie utalentowany. Wraz ze swoją żoną szkolili wiele wokalistek z całego świata. Efekty szkoleń śp. Piotra i jego żony mogliśmy doświadczyć podczas tego właśnie koncertu, gdyż z całego świata do Opola przyjechały artystki, które pod okiem małżeństwa Skrzypiec rozwijały swoje muzyczne talenty - dodaje Wojciechowska.
Koncert zatytułowany był "Pejzaż bez Ciebie. Tribute to Piotr Skrzypiec." i odbył się w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.
Muzyczny hołd swojemu mistrzowi oddali również byli i obecni wokaliści Studia Piosenki DEBIUT oraz Wokalnego Studia Kształcenia Jazzowego, którzy wystąpili z towarzyszeniem zespołu TAKE STYLE.
Zwieńczeniem całorocznych obchodów 70-lecia MDK w Opolu było przepiękne widowisko teatralne autorstwa Agnieszki Włoch. "Podróż po Ogień" zgromadził na jednej scenie 150 aktorów, wokalistów i artystów. Show przygotowane przez zasłużoną dla Opolskiego MDK Agnieszkę Włoch powaliło na kolana widownię zgromadzoną w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Było to idealne zwieńczenie tak ważnych obchodów dla kultury w stolicy regionu.
- Łzy w oczach mi się kręciły, gdy na scenie widziałam zdolnych uczniów z ich nauczycielami, którzy kiedyś, paręnaście, parędziesiąt lat temu byli moimi wychowankami. Serce rośnie i chciałoby się tylko więcej tak cudownych momentów - dodaje wzruszona Krystyna Wojciechowska, dyrektor MDK Opole.
Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotogalerii z spektaklu "Podróż po Ogień" w obiektywie Krzysztofa Czajora.
Zdjęcie (1/53)
(Fot. Krzysztof Czajor)
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.