• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 2425
    • Dodano: 2024-12-19 / 09:38
    • Komentarzy: 0

    70 lat, jak jeden dzień. Opolski MDK wychował już niejedno pokolenie Opolan

    24 stycznia 1954 roku, przy skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Strzelców Bytomskich, został otwarty wyremontowany ze środków publicznych obiekt, który przekazano młodzieży Opola. Tak rozpoczęła się historia Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, który w tym roku świętuje swoje 70-lecie. MDK ma na swoim koncie wielu utalentowanych wychowanków, a przede wszystkim bogatą historię i markę w regionie.

    Dyrektor placówki, Krystyna Wojciechowska, tak wspominała tamten moment: "Wnętrze po odbudowie było wspaniałe - pałacyk! Każda z sal miała inny pastelowy odcień, a przepiękne meble wykonali swarzędzcy stolarze. Luksus dopełniały dębowe parkiety, po których chodzono w specjalnych tekstylnych nakładkach na buty - przestrzegał tego woźny".

    Od samego początku MDK stał się miejscem wszechstronnego rozwoju młodzieży. Już w 1954 roku działały tam pracownie: elektrotechniczna, fotograficzna, ślusarska, stolarska, a nawet meteorologiczna. Powstał chór, zespół pieśni i tańca oraz teatr, który przygotował pierwszy w historii MDK spektakl pt. "Czarodziejski dzban". Wkrótce obok budynku uruchomiono jedyny w centrum Opola plac zabaw, a w latach 60. nastała era gitar elektrycznych - powstał młodzieżowy zespół bigbitowy Heses, z którym związany był Bogdan Żulewski, legenda MDK.

    W 1961 roku sukces sportowy rozsławił MDK na arenie ogólnopolskiej - szermierze klubu zdobyli wicemistrzostwo Polski, co było wielkim osiągnięciem dla młodych sportowców i dowodem na różnorodność talentów rozwijanych w placówce.

    MDK Opole stale rozwijał swoją ofertę. W latach 70. przyjął imię Bohaterów Powstań Śląskich i był uznawany za jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych regionu. To właśnie tutaj swoje pierwsze kroki stawiali muzycy zespołu TSA, którzy później podbili polską scenę rockową.

    Dziś MDK to jedna z najlepszych i największych placówek tego typu w Polsce. Składa się z czterech obiektów, zatrudnia 120 pracowników i oferuje zajęcia dla ponad 2500 uczestników. W jego strukturach działają takie grupy artystyczne, jak Zespół Artystyczny PECH, Zespół Tańca Nowoczesnego ADENA czy Studio Piosenki DEBIUT. MDK organizuje blisko 100 wydarzeń rocznie, w tym tak prestiżowe imprezy jak Festiwal Piosenki "Piosenkobranie", Tydzień Kultury Niebanalnej czy Ogólnopolskie Forum Teatrów Dziecięcych "Miniatury".

    Wszystko to jest dowodem na to, że MDK Opole nieustannie inspiruje i rozwija kolejne pokolenia młodych ludzi, pozostając jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w regionie.

    W ramach obchodów odbył się również koncert (21 listopada) poświęcony śp. Piotrowi Skrzypcowi - zasłużonemu i oddanemu pracownikowi Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.


    - To był wspaniały człowiek, niesamowicie utalentowany. Wraz ze swoją żoną szkolili wiele wokalistek z całego świata. Efekty szkoleń śp. Piotra i jego żony mogliśmy doświadczyć podczas tego właśnie koncertu, gdyż z całego świata do Opola przyjechały artystki, które pod okiem małżeństwa Skrzypiec rozwijały swoje muzyczne talenty - dodaje Wojciechowska.

    Koncert zatytułowany był "Pejzaż bez Ciebie. Tribute to Piotr Skrzypiec." i odbył się w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.

    Muzyczny hołd swojemu mistrzowi oddali również byli i obecni wokaliści Studia Piosenki DEBIUT oraz Wokalnego Studia Kształcenia Jazzowego, którzy wystąpili z towarzyszeniem zespołu TAKE STYLE.

    Zwieńczeniem całorocznych obchodów 70-lecia MDK w Opolu było przepiękne widowisko teatralne autorstwa Agnieszki Włoch. "Podróż po Ogień" zgromadził na jednej scenie 150 aktorów, wokalistów i artystów. Show przygotowane przez zasłużoną dla Opolskiego MDK Agnieszkę Włoch powaliło na kolana widownię zgromadzoną w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Było to idealne zwieńczenie tak ważnych obchodów dla kultury w stolicy regionu.

    - Łzy w oczach mi się kręciły, gdy na scenie widziałam zdolnych uczniów z ich nauczycielami, którzy kiedyś, paręnaście, parędziesiąt lat temu byli moimi wychowankami. Serce rośnie i chciałoby się tylko więcej tak cudownych momentów - dodaje wzruszona Krystyna Wojciechowska, dyrektor MDK Opole.

    Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotogalerii z spektaklu "Podróż po Ogień" w obiektywie Krzysztofa Czajora.

    Zdjęcie (1/53)

    (Fot. Krzysztof Czajor)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia